Onlar artık 'Kumbaros'

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in de nikâh şahitliğini yaptığı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra ile Berat Albayrak'ın düğünü Atina ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde de geniş yankı uyandırdı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in de nikâh şahitliğini yaptığı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra ile Berat Albayrak'ın düğünü Atina ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde de geniş yankı uyandırdı. Yunan gazeteleri ile Kıbrıs Rum gazeteleri Erdoğan ile Karamanlis'in artık 'kumbaros' olduklarını yazdı. Ortodoks âleminde kiliselerde evlenen çiftlerin şahidine kumbaros deniyor. Kumbaros, ailenin önemli bir bireyi sayılır. Kumbaros dini açıdan çiftlerin mutlu bir evlilik yapmalarına nasihatlarıyla
yardımcı olur. Aynı zamanda çiftin doğan ilk çocuğunun da vaftiz babalığını yapar.
Elefterotipia gazetesi, "Karamanlis, Papandreu'nun açtığı yolda ilerliyor. Yorgos'un zeybetiko oynamasından sonra şimdi de Kostas kumbaros oldu" manşetli haberinde, "Bu olayın siyasi önemi de var" diye yazdı.
Gazete başyazısını da Erdoğan-Albayrak çiftinin düğününe ayırdı. Başyazıda "Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Başbakanı'nın kızının nikâhında şahitlik yapacağını ve ilgili protokolü de imzalayacağını kim düşünebilirdi? Erdoğan'ın Karamanlis'i kızının nikâhına davet etmesi dostluk jestidir. Karamanlis nikâha gitmekle iyi yaptı" denildi. Etnos gazetesi, Başbakan Karamanlis'in İstanbul'da çok sıcak karşılandığını yazarken, Apoyevmatini gazetesi de "Dostluk kumbaroslukla güçlendi.
İstanbul'da binbir gece masalı misali düğün" dedi.