Operasyonda infaz iddiası

Kızıltepe ilçesinde polisin önceki akşam saatlerinde bir eve düzenlediği baskında DEHAP ilçe teşkilatı üyesi 35 yaşındaki Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürüldü.

MARDİN - Kızıltepe ilçesinde polisin önceki akşam saatlerinde bir eve düzenlediği baskında DEHAP ilçe teşkilatı üyesi 35 yaşındaki Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürüldü. Mardin Valiliği, baba-oğulun 'terörist' olduğunu ileri sürerken, DEHAP teşkilatı, olayın yargısız infaz olduğunu savundu.
Valiliğin açıklamasına göre; '155 polis imdat' telefonu aracılığıyla Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan ihbarda, Turgut Özal Mahallesi'ndeki bir eve uzun namlulu silahlarla kimliği belirsiz kişilerin girdiği belirtildi.
Yapılan araştırmada ev sahibinin daha önce PKK/Kongra Gel üyesi olmaktan ceza aldığının belirlenmesi üzerine polis operasyon düzenledi. Evin yakınında durumlarından şüphelenilen iki kişiye yapılan 'Dur' ihtarına ateşle karşılık verilmesi üzerine çıkan çatışmada iki kişi öldürüldü.
Bu kişilerin üzerinde iki Kalaşnikof tüfek, iki el bombası, altı şarjör ve çok sayıda dolu fişek bulundu. Çatışmada öldürülen kişilerin olay yerine yakın bulunan İlçe Jandarma Komutanlığı ile Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü binalarına karşı eylem hazırlığı içerisinde oldukları açıklandı.
DEHAP: Yargısız infaz
DEHAP Mardin İl Başkanı Cemal Veske ise, Ahmet Kaymaz'ın DEHAP Kızıltepe üyesi olduğunu ve kamyon şoförlüğü yaptığını, 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'la birlikte infaz edildiğini iddia etti. Veske, Kızıltepe'de herhangi bir çatışmanın yaşanmadığını, bunu herkesin bildiğini ileri sürdü. Ahmet Kaymaz ve Uğur Kaymaz'ın cenazeleri dün sabah yakınları tarafından Kızıltepe Devlet Hastanesi'nden alınarak Turgut Özal Mahallesi Mezarlığı'nda toprağa verildi.