Oramiral Erdil yargılanacak

Genelkurmay Askeri Savcılığı, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral İlhami Erdil için 18 yıl, eşi ve kızı için de üçer yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. 21 Aralık'ta başlayacak davanın gerekçesiyse görevi ihmal ve kötüye kullanmak.

ANKARA - Genelkurmay Askeri Savcılığı, emekli oramiral İlhami Erdil hakkında, 1999-2001 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı iken, 'görevini ihmal ettiği' ve 'kötüye kullandığı' gerekçeleriyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde kamu davası açtı. İddianamede Erdil paşaya 18, eşi ve kızına ise üçer yıl hapis cezası istendi.
Soruşturma bir yıl sürdü
Genelkurmay, 15 Kasım 2003'te, 1999-2001 arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki bazı işlemlere ilişkin usulsüzlük iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Askeri savcı kıdemli albay Saim Öztürk'ün bir yıl süren soruşturması sonucunda, 8 Kasım 2004'te, İlhami Erdil, eşi Selma Füsun Erdil, kızı Deniz Halide Erdil, emir subayı yardımcısı ve kızkardeşi Şirin Melek Özden hakkında, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde kamu davası açıldı.
Haberleri doğrulayan Genelkurmay Başkanlığı, dünkü açıklamasında, "Şahısların suçlu olup olmadıkları yargılama sonucunda belli olacak. Dava hakkındaki yayımlarda bu evrensel hukuk kuralının dikkate alınmasının uygun olacağı saygıyla duyurulur" dedi.
Vatan gazetesinin haberine göre, Erdil'in, kendine tahsisli cep telefonunu emir subayı yardımcısına kullandırmak, kızına ihale verilmesi için talimat vermek, eşinin alışverişlerinin komutanlığa fatura ettirilmesi gibi eylemlerden dolayı 'görevini kötüye kullandığı' ve 'ihmal ettiği' ileri sürülüyor.
İki lüks daireye tedbir
Savcılık, Erdillere ait olan Etiler Alkent'teki iki lüks apartman dairesine ilişkin çelişkili ifadeler veren Erdil paşanın 'haksız mal edinme' suçunu işlediğine de yer verdi. İki daireye dava sonuçlanana kadar tedbir koyduran savcılık, Füsun Erdil'in, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na fatura ettiği kabarık mutfak harcamalarının tahsili ve Erdil çiftinin 'görevi götüye kullanma' suçuyla yargılanmalarını talep etti.
Deniz Halide Erdil ve iş ortağı olduğu savunulan Şirin Melek Özden'in de komutanlığa, usulsüz ihaleyle son kullanma tarihi geçmiş boya satmaktan yargılanmaları istendi.