'Örgüt silah bırakmazsa mücadelemiz devam eder'

'Örgüt silah bırakmazsa mücadelemiz devam eder'
'Örgüt silah bırakmazsa mücadelemiz devam eder'

Erdoğan, Çukurca daki şehitler için Genelkurmay a gönderdiği başsağlığı mesajında Türkiye terör örgütünün ipini tutan düşman ülkelere haddini bildirecek güçtedir dedi.

Şemdinli'de 115, Çukurca'da 14 PKK'lının öldürülüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, mücadelenin sonuna kadar süreceğini vurguladı. Erdoğan, Suriye'ye de Kandil benzeri operasyon yapılabileceğini ifade etti.

ANKARA - A Haber canlı yayınında dün gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Hakkari’nin Şemdinli’nin ilçesinde TSK’nın günlerdir devam eden PKK ’ya yönelik operasyonuna ilişkin “Bu mücadele kararlı şekilde sonuna kadar terör örgütü silah bıkmadığı sürece davam edecektir” dedi. Silahın, güvenlik güçlerinin “doğal enstrümanı” olduğunu belirten Erdoğan, Şemdinli’de 23 Temmuzdan beri 2 şehit olduğunu, 115 PKK’lının da etkisiz hale getirildiğini söyledi. Şehit sayısının gizlendiği yönündeki haberlerin ise yalan olduğunu söyleyen Başbakan, medyayı, ‘PKK’nın propagandasına zemin hazırlama’ ile suçladı. Erdoğan, Ahmet Türk’ün “ AKP ’ye oy veren Kürtlerin vatan haini” olduğunu söylediğinin hatırlatılması üzerine, “Onların içinde aklı selim Ahmet Türk’ü görüyordum. O da dağıtmış durumda” dedi. 

‘Başbuğ tutuksuz kalmalı’
Erdoğan başka bir soru üzerine, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın, Amanos bölgesinden PKK’nın sızmalarına destek verdiğini belirtirken, Suriye sınırında Kandil’e yönelik bir operasyonun söz konusu olabileceğini ancak bunun zamanlama konusu olduğunu vurgulayarak, “Sırında üç tugayımız tatbikatlarını sürdürüyor, bunlar her an istim üzerinde” dedi. Tutuklu vekiller ile ilgili de konuşann Başbakan, ‘İnternet Andıcı’ davasından tutuklu bulunan Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ’un tutuklu yargılanmasını eleştirdi. Bir Genelkurmay Başkanı’na ‘terör örgütü mensubu’ yakıştırmasını “çok çok çirkin” bulduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu tür bir benzetme insaf dışı. Tutuksuz yargılanmasından yanayım” dedi. 

Ahmet Sever’e ‘fırça’
Cumhurbaşkanı Danışmanı Ahmet Sever’in, 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirmelerine sert tepki gösteren Erdoğan, kimsenin, Gül ile aralarındaki mesafeyi açmaya cüret edemeyeceğini vurguladı. Erdoğan sözlerine, “Ama daha sonra Basın Müşaviri arkadaşın, böyle bir şeye girmesi ne hakkınadır ne de haddinedir. Biz Cumhurbaşkanı ile aramızda hallederiz. Cumhurbaşkanımızla ‘kardeşlik hukuku’nun ötesindeki fiili durumları, birlikte yaşadık, kendimizi ispat ettik Buradan kimseye ekmek çıkmaz” diyerek devam etti. 

‘Sedat Ay’ı yedirtmeyiz’
Başbakan Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na hakkında ‘işkenceci’ iddiaları bulunan polis Sedat Selim Ay’ın getirilmesi ile ilgili olarak, Ay’a sahip çıktı Erdoğan, “Kusura bakmasınlar bir kısım medya yazacak diye terörle mücadele etmiş, bir arkadaşımızı onlara yedirtmeyiz” dedi. Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında çekilen Obama’nın beyzbol sopalı fotoğrafının sorulması üzerine, “Başkan, beraberken hiçbir zaman saygıyı eksik etmemiş bir dosttur” dedi. (RADİKAL)