@sarikayaercan

Örgütten milletvekillerine büyük tırpan

Örgütten milletvekillerine büyük tırpan
Örgütten milletvekillerine büyük tırpan
CHP'nin dün yapılan ön seçiminde mevcut milletvekillerinin büyük bölümü sandıktan çıkamadı. Sandıktan çıkamayan vekiller arasında parti içinde 'ulusalcı' olarak tanınan Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile CHP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin de var. Soma katliamı ve Yırca eylemlerindeki açıklamaları ile öne çıkan Manisa Milletvekili Özgür Özel ise sandıktan birinci çıktı.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL -  CHP 'de dün yapılan ön seçimde en büyük hayal kırıklığını mevcut vekiller yaşadı. Daha önce eğilim yoklaması yapılan kentlerde Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Muğla Milletvekili Tolga Çandar, Adana milletvekilleri Turgay Develi ve Ümit Özgümüş ile Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu  çizi yemişti. Dün yapılan ön seçimde ise yaklaşık 25 milletvekili ön seçimden çıkamayarak liste dışı kaldı. CHP’de 

CHP'nin eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Bakan Adnan Keskin 7 milletvekilinin bulunduğu listeye giremedi. Denizli’de CHP’nin ön seçiminde birinci ve üçüncü sırada kadın adaylar yer aldı.

Adnan Keskin liste dışı kaldı

Balıkesir’de mevcut üç milletvekili ön seçime katıldı. Sadece Namık Havutça listeye girebildi. Kırklareli’nde Turgut Dibek, Çanakkale’de Serdar Soydan ile Ali Sarıbaş sandıktan çıkamadı. Manisa’da Sakine Öz ile Hasan Ören ise listeye giremedi. CHP’nin bir milletvekilinin bulunduğu Ordu’da mevcut milletvekili İdris Yıldız üçüncü olabildi, Sivas’ta Malik Ecder Özdemir, Uşak’ta Dilek Akagün Yılmaz, Afyon’da Ahmet Toptaş, Edirne’de Kemal Değirmendereli, Amasya’da Ramis Topal, Burdur’da Ramazan Kerim Özkan, Trabzon’da Volkan Canalioğlu, İstanbul 3. Bölge’de Süleyman Çelebi, İstanbul 2. Bölge’de Haluk Eyidoğan, İstanbul 1. Bölge’de Osman Korutürk, Nur Serter, Celal Dinçer İzmir 2. Bölge’de Mustafa Moroğlu, Ankara 'da Durdu Özbolat, Antaya'da Yıldıray Sapan, Gürkut Acar Bursa'da İlhan Demiröz gibi isimler liste dışı kaldı. Erzincan’da ise Muharrem Işık üçüncü olarak Meclis’e girme şansını kaybetti.

BİRİNCİ ÇIKAN VEKİLLER DE VAR

CHP’de mevcut milletvekilleri Veli Ağbaba, Canan Yüceer ve Nurettin Demir’in ardından dün de Bolu’da Tanju Özcan, Aydın’da Metin Lütfü Baydar, Manisa’da Özgür Özel, Niğde’de Doğan Şafak, Çorum’da Tufan Köse, Bartın’da Mehmet Rıza Yalçınkaya, Ankara'da Aylin Nazlıaka, İzmir'de Mustafa Balbay ve Musa Çam,  İstanbul'da Mahmut Tanal, Aykut Erdoğdu, İlhan Cihaner Kadir Gökmen Öğüt,  Aydın'da Metin Lütfi Baydar ön seçime girip tekrar Meclis’in yolunu tutan milletvekilleri oldu. Giresun’da Selahattin Karaahmetoğlu, Amasya’da Ramis Topal ise ön seçimden ikinci çıkarak CHP’nin bir milletvekilinin bulunduğu illerde Meclis şanslarını zora soktular.

 

Önder Sav üst sıralarda yer bulamadı

CHP'de devrim gibi önseçim