Orhan Miroğlu milletvekili seçildi mi?

Orhan Miroğlu milletvekili seçildi mi?
Orhan Miroğlu milletvekili seçildi mi?
Türk siyasetinin tanınmış yüzlerinden olan Orhan Miroğlu, siyasetçi yazar ve gazeteci olarak tanınıyor... Miroğlu, 2015 Genel Seçimleri için AKP'den Mardin Milletvekili adayı oldu. 7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birçok kişi Miroğlu'ün seçilip seçilmediğini merak ediyor. Peki Orhan Miroğlu milletvekili oldu mu? İşte detaylar...

Orhan Miroğlu AKP 'nin Mardin 1. sıra milletvekili adayı. Sandıkların açılmasıyla elde edilen sonuçlara göre Miroğlu milletvekili oldu ve TBMM’nin 25. Döneminde AKP’den meclise girdi.  

Orhan Miroğlu Kimdir?

Miroğlu'nun Gençlik seneleri Batman ve Diyarbakır şehirlerinde geçti. 1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketi içinde bulundu. 1980 senesinde Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Bir senelik öğretmenlik görevinde bulundu. Orhan Miroğlu 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra tutuklanarak Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çıkarıldı. Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davasından 15 yıl mahkûmiyet cezasına çarptırıldı. 1988 yılında cezaevinden tahliye edilen Orhan Miroğlu, 1995 senesine kadar siyasi yasaklıydı. 1999 yılından bu yana önce HADEP, DEHAP ve Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Orhan Miroğlu; Radikal İki, Ülkede Özgür Gündem, Özgür Politika ve BirGün'de köşe yazarı olarak görev aldı. Taraf gazetesinde "Yüzleşme" adlı köşesinde yazan Miroğlu 3 Eylül 2012 tarihinde Taraf gazetesinden yazısı yayınlanmadığı gerekçesi ile ayrılmıştır. Orhan Miroğlu, Aralık 2012 itibariyle Star gazetesinde yazmaya başlamıştır.Evli ve iki çocuk babasıdır.

Orhan Miroğlu'nun kitapları:

Dıjwar – Onlara Dair Her Şey (Avesta Yayınları, 2004)
Çapraz Ateşte İki Halk: Türkler ve Kürtler – Yeni Jeopolitika ve Nasyonalizm (Beybûn, 2005).
O'na Zarfsız Kuşlar Gönderin- Uğur KAYMAZ Kitabı (agorakitaplığı)
Kuşatmadan İnfaza Musa Anter Cinayeti (Everest Yayınları, 2012)