Orhan Pamuk değil Türkiye yargılanıyor

Kopenhag Kriterleri
Orhan Pamuk'un 'Türklüğe hakaret'ten bugün çıkacağı duruşma nedeniyle gelen tepkilere Avrupa Komisyonu da katıldı. Komisyon'un genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'den Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Kopenhag Kriterleri'ne saygı göstermesinin beklendiğini söyledi.
'Turnusol testi'
"Hâkim karşısına çıkacak olan Orhan Pamuk değil, Türkiye" diyen Rehn, şöyle devam etti: "Bu, Türkiye'nin, hukukun üstünlüğünü tüm vatandaşlarının yararına olacak şekilde artıran ifade özgürlüğü ve reformlar konusunda ciddi bir taahhüt altında olup olmadığını gösterecek bir turnusol testi."
Hükümetten talepler
Rehn'in sözleri şöyle: "Dava, ifade özgürlüğü konusundaki diğer davalara emsal olması bakımından bir fırsat da olabilir. Türk hükümeti, 301. maddenin sözleşmeye uygun yorumlanması gerektiğini yargıç ve savcılara iyice anlatmalı ve yasada, kısıtlı yorumlara olanak sağlayan boşluğu gidermeli."
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Bugün başlayacak olan yazar Orhan Pamuk'un duruşmasıyla ilgili AB kurumlarından gelen tepkilere Avrupa Komisyonu da (AK) katıldı. Türkiye'yi sert sözlerle uyaran komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Hâkim karşısına çıkacak olan Orhan Pamuk değil, Türkiye. Bu, Türkiye'nin, hukukun üstünlüğünü tüm vatandaşlarının yararına olacak şekilde artıran ifade özgürlüğü ve reformlar konusunda ciddi bir taahhüt altında olup olmadığını gösterecek bir turnusol testidir" dedi.
Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Kopenhag Kriterleri'ne saygı göstermesini beklediğini söyleyen Rehn, bu davanın, ifade özgürlüğü konusunda yargıç karşısına çıkmayı bekleyen diğer davalar için olumlu bir örnek oluşturulması açısından fırsat olabileceğini kaydetti.
'Savcı ve yargıçlara anlatın'
Son dönemde gündeme gelen davaların sayısının yeni ceza yasasının ifade özgürlüğüne yeterli koruma sağlamadığı izlenimi doğurduğunu belirten Rehn, 301. maddeyi eleştirdi. Olli Rehn, Türk hükümetinden, 301. maddenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun biçimde yorumlanması gerektiğini yargıç ve savcılara açık bir şekilde anlatmasını ve yasadaki ifade özgürlüğünün kısıtlı biçimde yorumlanmasına olanak sağlayan boşlukların giderilmesini istedi.
Türkiye-AB arasındaki müzakerelerle Pamuk davası arasında bağlantı da kuran Rehn, "Şiddet içermeyen görüş bildiren bir yazarın duruşması müzakereler üzerinde gölge oluşturuyor" diye konuştu. Rehn, reformların tam uygulanmasının katılım müzakerelerinde ilerlemeyi kolaylaştıracak en önemli unsur olacağını ifade etti. Rehn, daha önce yaptığı açıklamada Pamuk'un duruşmasının AB zirvesiyle aynı güne denk getirilmesini provokasyon olarak tanımlamıştı.
Avrupa'dan yakın takip
AK Türkiye Temsilciliği, bir yetkilisini bugünkü davayı izlemekle görevlendirdi. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollandalı Camiel Eurlings başkanlığındaki 6 kişilik heyet de yazar Orhan Pamuk hakkındaki davayı izlemek üzere dün İstanbul'a geldi. Heyette; Eurlings'in yanı sıra; Yeşiller Grubu'ndan Daniel Cohn-Bendit, Cem Özdemir ve Joost Lagendijk ile İngiliz parlamenter Andrew Duff ve Hıristiyan Demokratların İngiliz üyesi Geoffrey Van Orden bulunuyor. AB ülkelerinin İstanbul'daki başkonsoloslukları da davayı birer temsilciyle takip edecek.