Orhan Pamuk için bir takipsizlik

Yazar Orhan Pamuk hakkında, bir Alman gazetesindeki demecinde 'askeri alenen aşağılamak' suçunu işlediği iddiasıyla Şişli Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada 'takipsizlik' kararı verildi.

İSTANBUL - Yazar Orhan Pamuk hakkında, bir Alman gazetesindeki demecinde 'askeri alenen aşağılamak' suçunu işlediği iddiasıyla Şişli Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada 'takipsizlik' kararı verildi. Die Welt gazetesinin 20 Ekim sayısında yer alan demecinde, 'AKP'yi Türk demokrasisi için tehdit görmüyorum. Maalesef tehdit daha çok bazen demokratik gelişmeyi engelleyen ordu' diyen Pamuk hakkında, TCK'nın 301/2. maddesinde tanımlanan askeri alenen aşağılamak suçunu işlediği gerekçesiyle, 24 Ekim'de suç duyurusunda bulunuldu.
Soruşturma başlatan Şişli Başsavcılığı, TCK'nın 301/4. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi uyarınca 'takipsizlik' kararı verdi. 301'in 4. fıkrası, 'Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz' hükmünü içeriyor.
AİHS'nin 'ifade özgürlüğü' başlıklı 10. maddesinin ilk fıkrasında da, 'Herkes görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahiptir. Bu hak, kanaat özgürlüğü ile kamu otoritelerinin müdahalesi ve ülke sınırları söz konusu olmaksızın haber veya fikir almak ve vermek özgürlüğünü de içerir. Bu madde, devletlerin radyo, TV ve sinema işletmelerini bir izin rejimine bağlı tutmalarına engel değil' deniliyor.