'Orman kaçağı'na af yok

Yerel seçimler öncesi, orman arazilerindeki kaçak yapılaşma konusunda uyarıda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen '2B Yasası'nı tekrar Meclis gündemine getirebileceklerini söyledi.

İSTANBUL - Yerel seçimler öncesi, orman arazilerindeki kaçak yapılaşma konusunda uyarıda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen '2B Yasası'nı tekrar Meclis gündemine getirebileceklerini söyledi.
Pepe, dün, Türkiye'deki son 50 yılın orman tahribatının bilançosunu açıkladı. Pepe, 1950 yılından bugüne kadar 2 milyon 297 bin 791 dekar ormanın işgale uğradığını, 531 bin 377 ormanı işgal suçu işlendiğini ifade etti.
Bu suçların özellikle seçim dönemlerinde yaşandığını anlatan Pepe, aldıkları önlemlerle bu süreci önlediklerini savundu. Seçim bitiminde, Haziran 2003 ve Nisan 2004 uydu görüntülerini karşılaştıracaklarını ve buna göre müdahalelerde bulunacaklarını belirten Pepe, şunları söyledi:
"İstanbul'da 2002'de 2 bin 875 dekar, 2003'te 1142 dekar alan tahrip edilmiş. Mahkeme kararıyla 450, inşaat aşamasında 80 bina yıktık. Yıkılan yerler anında ağaçlandırılıyor. Artık çatısını çakmadan, perdesini takmadan müdahale ediyoruz. Uydudan bir metrakereye kadar takip ediyoruz. Seçimler öncesinde birtakım yanlış hesaplar içinde olanlar varsa, şimdiden vazgeçsinler. Babamızın evi de olsa yıkarız."
'Azgın kâr hevesi'
İstanbul'da uydu görüntülerinin yanı sıra iki helikopter, 30 jip, 15 motosiklet ve 170 personelle kaçak yapılaşmanın mobil olarak takip edildiğini belirten Bakan Pepe, şöyle devam etti:
"Niye Viyana'da değil de İstanbul'da bu tip olaylar oluyor. İnsanlarımız belli bir bilince ulaşana kadar, bu devam edecek. Bunda 67 yılda orman kadastrosunu tamamlamayışımızın da payı var. Belediyeler de oy kaygısıyla bu yanlışlara göz yummasın. Bunlar kimsenin hayrına olmamıştır.
Ama maalesef insanlar azgın kâr hevesiyle buna yöneliyor."
Acarkent'e soruşturma
Pepe, orman vasfını kaybetmiş alanların satılmasını öngören 2B Yasası'nı seçimlerden sonra yeniden Meclis'e sunabileceklerini de söyledi. Pepe, ayrıca, özel orman statüsü kapsamında yüzde 6 oranında yapılaşmaya izin verilen Acarkent sitesindeki yüksek yapılaşmayla ilgili de soruşturma başlattıklarını kaydetti.