Orman yasasının iki maddesine iptal

Anayasa Mahkemesi, kızılağaç ve kestaneliklerin orman alanı dışına çıkarılmasını öngören düzenlemeyi iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

Anayasa Mahkemesi, Orman Yasası'nın, kızılağaç ve kestaneliklerin orman alanı dışına çıkarılmasını öngören 1 ve 13'üncü maddelerini iptal ederek yürürlüğünü durdurdu.
Yüksek Mahkeme, bugün yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP'nin Orman Yasası'nın 11 ve 13'üncü maddelerine yönelik iptal başvurusunu esastan görüştü. Anayasa Mahkemesi, Orman Yasası'nın, kızılağaç ve kestaneliklerin orman alanı dışına çıkarılmasını öngören 11 ve 13'üncü maddelerini iptal ederek yürürlüğünü durdurdu. Kızılağaçlıklar ve aşılı kestaneliklerin orman sayılamayacağı hükmünü getiren yasayla, orman sınırları içinde ve bitişiğinde tapulu, orman sınırları dışında her türlü tasaruf belgeleri ile özel mülkiyette bulunan kızılağaçlıklar ile aşılı kestanelikler artık orman sayılmıyordu. Kızılağaçlıklar ile aşılı kestane ağaçların bulunduğu 3 hektardan büyük alanların kullanımındaki sınırlamalar da kalkıyordu.