'Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor'

'Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor'
'Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor'
Açlık grevleri konusunda çözüm için 'İmralı'yı adres gösteren BDP lideri Demirtaş, "Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor" dedi.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla düzenlenen mitingde, “ Ortadoğu ’da Kürt devleti kuruluyor” dedi.
Batman’da partisinin ’Ölümlere sessiz kalmayacağız, taleplerimiz kabul edilsin’ sloganıyla düzenlediği mitinge, Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra BDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Altan Tan, Hüsamettin Zenderlioğlu, Nursel Aydoğan ve İdris Baluken de katıldı. Demirtaş konuşmasında “Sözün bittiği yerdeyiz. Lafla İmralı gemisinin yürümediği ortadadır. Ne Adalet Bakanı’nın çağrısı, ne de bizim çağrımız bu ölüm oruçlarını durdurmayacak. Onların kararlı olduklarını gördük, taleplerinin yerine gelmesini istiyorlar” dedi.
Adalet Bakanı’nın samimi olması durumunda girişimlerini destekleyeceklerini belirten Demirtaş, “Adalet Bakanı tek başına Kürt sorununu çözemez. Çözüm anahtarı İmralı’dadır. Adalet Bakanı bu konuda daha cesur olmalıdır. Kanunsuzluk, hukuksuzluğu bir kenara bırakıp hükümet ve devlet gibi davranın, karşınızda bir halk var. Bakın Ortadoğu’da Kürt devleti kuruluyor” dedi.
BDP lideri Demirtaş, İmralı’ya gitmeleri halinde müzakerelerin yeniden başlayabileceği zemini hazırlayacaklarını da söyledi.
Demirtaş, cezaevlerinde açlık grevi yapanlara destek için salı günü partililere kepenk açmayıp, alışveriş yapılmayıp, öğrencileri okula göndermeyip hayatı durdurmaları çağrısı yaptı.

‘Tabut çıkmasına izin vermeyiz’
Bu arada İstanbul ’da BDP’lilerin çarşamba gününden bu yana sürdürdüğü açlık grevi sona erdi. BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder ile BDP’li grup eylemlerin yapıldığı Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde toplanarak taleplerini tekrarladı. Önder, “İnsanların doğuştan sahip oldukları hakkı vermek zorundasınız” derken, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de “Cezaevlerinden tabut çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ya onlarla özgürlüğe gideceğiz ya da onlarla ölümü göze alıyoruz “ diye konuştu.