Ortak adım için ilk sıcak temas

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 17 Aralık'taki AB zirvesine birlikte katılmaları için ilk somut adım atıldı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 17 Aralık'taki AB zirvesine birlikte katılmaları için ilk somut adım atıldı. 'AB için ortak strateji izleme' konusunda uzlaşma sinyali veren Erdoğan, Baykal'a "Eleştirilerinizi biliyoruz. Önemli bulduğumuz noktalarda bir komisyon çalışma yapıyor. Daha sonra birlikte değerlendirme yapabiliriz" dedi.
Baykal, dünkü CHP Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in önceki akşam Şili Cumhurbaşkanı Lagos onuruna verdiği resepsiyonda karşılaştığı Erdoğan ile yaptığı kısa görüşme hakkında bilgi verdi. CHP lideri, Erdoğan'ın kendisine, "Sizin itiraz noktalarınız ve eleştirilerinizi biliyoruz. Biz de bu konuda, önemli bulduğumuz noktalarda bir komisyon oluşturduk ve bir çalışma yürütüyoruz. Bunlar tamamlanınca ortak çalışma yapabiliriz" dediğini belirtti.
CHP olarak AB İlerleme Raporu'yla ilgili Dışişleri kökenli milletvekillerinin yer aldığı bir komisyon oluşturduklarını anımsatan Baykal, şunları söyledi:
'Rapor yeterince bilinmiyor'
"Rapor yeterince bilinmiyor ve tartışılmadı. Biz de çalışmalarımızı sürdürelim. Bu komisyonun çalışmaları sonucunda hükümet ile ortak görüş oluşturabilirsek, AB zirvesine Başbakan'la birliklte gidebiliriz ve orada ortak temaslarda bulunabiliriz. Hükümetin de bu çalışmayı birlikte yürütmemiz konusunda bir çabası var. Eğer ortak görüş oluşturamazsak, o zaman Türkiye'nin AB üyesi olabilmesi için biz kendi çalışmamızı yürütürüz."