Osman Baydemir milletvekili seçildi mi?

Osman Baydemir milletvekili seçildi mi?
Osman Baydemir milletvekili seçildi mi?
Osman Baydemir, özellikle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde öne çıkan bir isim oldu. Ilımlı ve yapıcı üslubuyla geçen yerel seçimde yarışa girdiği Urfa'da kaybetse de HDP'ye önemli bir oy sıçraması yaptırdı. Peki Baydemir, bu kez milletvekili adayı olarak şansını denediği Şanlıurfa'da nasıl bir sonuç aldı?

RADİKAL - HDP Ankara Şanlıurfa 1. sıra Milletvekili adayı Osman Baydemir seçim sürecinin sonuna doğru bazı köylerde iktidar partisi lehine 'toplu oy kullandırılacağı' iddiasıyla gündeme gelmişti. Sandıkların açılmasıyla elde edilen sonuçlara göre Baydemir milletvekili oldu ve TBMM’nin 25. Döneminde HDP’den meclise girdi. 

Osman Baydemir kimdir?


1 Ocak 1971 Diyarbakır doğumlu Osman Baydemir, 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. 

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir yıl serbest avukatlık yaptı. 1995 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 1995-2002 yılları arasında İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı, şube başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde DEHAP'tan Diyarbakır milletvekili adayı oldu ancak parti barajı geçemediğinden seçilemedi. Mayıs 2003-Aralık 2003 tarihleri arasında ABD'de İngilizce eğitimi alan Baydemir, 7 dil bilmektedir. Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırma Vakfı üyelikleri yanı sıra Göç ve İnsani Yardımlaşma Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesidir. GABB (Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği) Kurucu Üyesi ve Başkanıdır. Hâlen Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) eşbaşkanıdır.

2009 Türkiye yerel seçimlerinde tekrar Demokratik Toplum Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Kapatılan DTP'den sonra Barış ve Demokrasi Partisi 'ne geçti.

Hakkında yüzlerce soruşturma açılan Baydemir hakkında, 13 Ocak 2010 tarihinde Türk mahkemeleri tarafından geçici olarak yurtdışına çıkma yasağı getirilmiştir. 4 Nisan 2013 tarihinde Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.

25 Aralık 2013 tarihinde partisi BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi. Ancak kazanamadı. Barış ve Demokrasi Partisi'nin kendini feshetmesiyle Halkların Demokratik Partisi'ne geçti. 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP Şanlıurfa 1. sıra adayı olarak gösterildi.