Osman Gökçek aday mı?

Osman Gökçek aday mı?
Osman Gökçek aday mı?
AK Parti Üst Kurul çalışması bitti, milletvekili adayları belli oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, listeyi YSK'ya teslim etti. Şentop istede Osman Gökçek'in olmadığını söyledi.

RADİKAL - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Osman Gökçek'in listede olmadığını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop aday listesini YSK'ya teslim etmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Şentop şöyle konuştu:

Tek tek bütün adaylarımızla görüşmek üzere 12 komisyon kurduk. Arkadaşlarımız değerlendirme yaptılar. DAha sonra anket çalışmalarını değerlendirecek ara komisyon çalışmaları yapıldı. En sonundu 15 günlük bir süre içinde çalışma yaptık. 6223 adet başvurumuz vardı, hepsi birbirinden kıymetli aday adayı arkadaşlarımız. Tercih yapmakta zorlandık. Zor bir süreç oldu. Çok yoğun çalıştık. Bazı günler 19 saati bulduk.

Melih Gökçek'ten oğlu Osman Gökçek'in aday gösterilmemesiyle ilgili ilk açıklama


550 ADAYDAN 99'U KADIN

550 adaydan 451'i erkek, 99'u kadın. Kadın adaylarımız da seçimden sonra da bunu göreceğiz, ciddi bir artış olacak. Milletvekili sayımızda da inşallah artışı görmüş olacağız. 312 milletvekilimiz vardı, 3 dönem kuralı nedeniyle 70 arkadaşımız başvuru yapmadı. GEri kalan 242 kişiden 105 arkadaşımız bu listelerde değerlendirilemedi. Bunlardan 10 tanesi başvuru yapmamış arkadaşımızdı. Değerlendirilemeyen arkadaşımızın sayısı 95 oluyor. 137 arkadaşımız da değerlendirilmiş oldu.

23'ten 24'e geçerken oranlara baktığımızda bu aday listemizde 24'ncü dönemde görev yapan vefakar cefakar vekil arkadaşlarımızın değerlendirildiğini ifade edebiliriz.

22 ve 23’te görev yapmış 12 arkadaşımız listede yer alıyor.

EĞİTİM DÜZEYİ

İki ilkokul mezunu, 41 lise mezunu, 135 lisans mezunu, 186 lisansüstü diploması olan arkadaşımız bu listede yer alıyor.

Listelerle bilgi alınacak. Bu konuda başvurular oldu. Bazı vekillerimizin çocukları, kardeşleri başvuru yaptılar. Bunu akrabalık ilişkileri bakımından değerlendirmemek lazım konuyu. Bu manada sadece akraba bağlamında almayalım. Bu konuda üst kurulda temel bir ilke kararı belirledik. Yakın akrabalık ilişkileri içinde listeye koymadık.

Yazıcıoğlu'nun damadı, TİKA Başkanın eşi AKP'den aday


OSMAN GÖKÇEK LİSTEDE YOK

Bu tabi bir başka arkadaşımızın hatrı olmuş için değil, prensip kararının gereği oldu. Buna rastlayan herkes listeye alınmadı. Bunu bir prensip kararının gereği olarak düşünmek lazım. Osman Gökçek listede değil.