Oy oy oy... TBMM'de sahte oy!

Oy oy oy... TBMM'de sahte oy!
Oy oy oy... TBMM'de sahte oy!
TBMM'de Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinde 'sahte oyla yasa çıkarıldığı' iddia ediliyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Meclis Genel Kurulu’nda Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri tartışmalı geçti. Sabah saat 03.35’de sona eren Meclis çalışmalarında ‘sahte oy’ gerginliği yaşandı. Muhalefet partileri Genel Kurul’da bulunmayan AKP milletvekilleri adına ‘pusula’ yöntemiyle oy kullanıldığını iddia etti. Gece boyunca CHP ve MHP ’li vekiller twitter’dan, “TBMM’de sahte oy rezaleti” hashtagı ile AKP’ye yüklendi.
Genel Kurul’daki görüşmelerde MHP milletvekilleri, tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin devam etmesi için önerge verdi. MHP, taleplerinin oylamaya sunulması öncesinde yoklama talebinde bulundu. Yoklama için kavaslar aracılığıyla Başkanlık Divanı’na sunulan pusulalarda isimleri olan bazı AKP’li milletvekillerinin salonda bulunmaması üzerine, MHP ve CHP milletvekilleri alkışlayarak tepki gösterdi.
CHP ve MHP milletvekilleri Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam’a, bu konuda nasıl bir uygulama yapacağını sordu. Sağlam, “Bu konuda bir dilekçe verildi. Kavaslar topluyor, getiriyor. Onun tespiti mümkün değil” dedi.
Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Sağlam, maddelere geçilmesini oylamaya sunacağını söyledi. Bu arada MHP, oylamanın açık oyalama şeklinde yapılması için önerge verdi. Sağlam, daha sonra açık oylama yaptı. Oylamanın ardından, TBMM İçtüzüğü’ne göre, oylamaya ilk olarak açık oylama isteminde bulunan üyelerden başlanacağını ve üyelerden en az 15’inin Genel Kurul salonunda bulunmaması veya oylamaya katılmaması halinde açık oylama isteminin düşeceğini söyledi. Buna tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, böyle bir kararı kabul etmeyeceklerini belirtti. AKP ve MHP milletvekilleri, Başkanlık Divanı’nın önünde toplanarak itirazlarını dile getirdi. Tartışmanın büyümesi üzerine, Sağlam oturuma ara verdi. Aranın ardından aynı konuda tartışma devam etti.


“SALONDAN AYRILMIŞ OLABİLİR”


AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın talebi üzerine usul tartışması açıldı. İçtüzüğe göre açık oylama isteminin düştüğünü savunan Elitaş, “5 saattir kanunu görüşemiyoruz. Sanal olarak oturuyor, açık oylama talep ediyor ama oylamaya girmiyorsunuz. Ayrıca TBMM Başkanvekilleri, ‘pusula veren milletvekili varsa genel kuruldan ayrılmasın’ uyarısında bulunur. Ama Sayın Başkan bulunmadı. Milletvekilimiz oyunu vermiş ve salondan ayrılmış olabilir. Ayrılmamaları konusunda uyarıda bulunmadığı için Sayın Başkan’ın bu oyları kabul etmesi gerekir” diye konuştu.
Konuşmalar tamamlandıktan sonra tartışmanın devam etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Sağlam, oturuma ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine Sağlam, birleşimi kapattı.


TWİTTER’DAN BOMBARDIMAN


Meclis’teki bu gerilim muhalefet milletvekilleri tarafından twitter’a da taşındı. MHP’den Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Iğdır Milletvekili Sinan Oğhan, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kütahya Milletvekili Alim Işık, CHP’den Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun da bulunduğu bir çok muhalefet milletvekili gece boyunca, “TBMM’de sahte oy rezaleti” hashtagı ile AKP’yi eleştirdi.
MHP’li Oğhan, twitter’da, “AKP’nin oy sahtekarlığı tescillendi. Şu an devam eden görüşmelerde 5-6 AKP’li TBMM’de olmadığı halde yerlerine oy kullanıldığı tespit edildi”, “Sahte oycular: 1. Ali Aşlık 2. Mustafa Kabakçı 3. Sermin Balık 4. Mehmet Öntürk 5. Nihat Zeybekçi 6. Canan Candemir Çelik” diye yazdı. CHP’li Özel de, twitter’da, “Pusula ile oy kullanan 6 AKP MV’inin aslında mecliste bulunmadığı birilerinin onların yerine oy attığını yakaladık” dedi. MHP’li Türkkan ise, “TBMM’de, AKP’nin oylamalarda yaptığı sahtekârlıkları ortaya çıkarmaktan kanun yapmaya fırsat kalmadan kapandı Meclis” diye yazdı.