Oy ve Ötesi Derneği'nden açıklama: Sandık çevresinde bulunma hakkının engellenmesi yasa ihlalidir

Oy ve Ötesi Derneği'nden açıklama: Sandık çevresinde bulunma hakkının engellenmesi yasa ihlalidir
Oy ve Ötesi Derneği'nden açıklama: Sandık çevresinde bulunma hakkının engellenmesi yasa ihlalidir
Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nün 'Oy ve Ötesi grubunun 'müşahitler dışındaki kişilerin sandık alanı ve çevresine alınmaması' yönündeki talimatı sonrası Oy ve Ötesi Derneği açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "Siyasi partilerin görevlendirme belgesine sahip müşahitlerin seçim işlemlerinin tamamını gözlemleme hakkına sahiptir. Sandık çevresinde bulunma hakkının engellenmesi seçim kanunun doğrudan ihlali anlamına gelir" denildi.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nün 'Oy ve Ötesi grubunun 'müşahitler dışındaki kişilerin sandık alanı ve çevresine alınmaması' yönündeki talimatı  tartışmalara neden oldu. YSK'nın 'Oy ve Ötesi Derneği üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki vatandaşın yaptığı başvuruyu reddetmesi sonrası Oy ve Ötesi Derneği açıklama yaptı.

YSK'dan 'Oy ve Ötesi' kararı: Seçimi izleyebilirler

Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: "Tarafsız ve tamamen gönüllü bireylerin oluşturduğu Oy ve Ötesi Derneği, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden beri, dördüncü defa, seçim gününün şeffaflığı için, katılımcı demokrasi gereklerine uygun olarak, seçmenlerin süreçlere tarafsız ve uzlaşmacı katılımı amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Demokratik seçim süreci hakkında bilgilenmek ve bu seçim sürecine siyasi partiler ve bağımsız milletvekili adayları adına müşahit olarak katılmak isteyenlerin gönüllü başvuruları 30 Ekim 2015 akşamı sonlandı. Oy ve Ötesi’ne başvuran 66,275 seçmenden 57,143’ü, siyasi partilere ve bağımsız milletvekili adaylarına yönlendirildi. Sandık müşahiti olarak görev alanlar ile gerçekleştirilen toplantılar ve sosyal medya yoluyla mevzuata dair bilgilendirmeler paylaşıldı. Siyasi partilerin görevlendirme belgesine sahip müşahitlerin hepsi 298 sayılı Seçim Kanunu ve 135 sayılı Genelge’ye göre sandık çevresinde bulunma ve seçim işlemlerinin tamamını gözlemleme hakkına sahiptir. Müşahitlerin bu hakkının engellenmesi seçim kanunun doğrudan ihlali anlamına gelir."

Oy ve Ötesi'ni sandıklara yaklaştırmayın talimatı!