'Oy ve Ötesi'ni sandıklara yaklaştırmayın' talimatı!

'Oy ve Ötesi'ni sandıklara yaklaştırmayın' talimatı!
'Oy ve Ötesi'ni sandıklara yaklaştırmayın' talimatı!
Adıyaman Emniyet Müdürlüğü, 1 Kasım seçimlerinde, AKP'nin kontrolündeki gazeteler tarafından da hedef gösterilen Oy ve Ötesi grubunun 'müşahitler dışındaki kişilerin sandık alanı ve çevresine alınmaması' talimatını gönderdi. Talimatın diğer illerde de geçerli olduğu belirtiliyor!

RADİKAL - Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü, yarın yapılacak seçimlerde Oy ve Ötesi Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmamasını istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü, özellikle Oy ve Ötesi Sivil İnisiyatif Grubu'na ait hiçbir üyesinin sandık alanı ile çevresine alınmayacağını ve okullarda görevli amirler, sandık kurulu başkanlarına gerekli bilgilendirmenin yapılmasını istedi.

Emniyetin yazısında, şöyle denildi: “Oy verme günü olan 1 Kasım 2015 Pazar günü, sandık çevresinde ‘Bina sorumlusu, sandık kurulu başkanı ve memur üyeler, seçime katılan partilerin onaylı müşahitleri, sandık alanında kayıtlı seçmen, milletvekili ve milletvekili adayları, çağrılması durumunda kolluk güçleri, sandık başı işlemlerine engel olmamak koşuluyla medya mensupları haricinde kimse bulunamaz.’ hükmü dışında bulunanlar, özellikle Oy ve Ötesi Sivil İnisiyatif Grubu'na ait hiçbir üyesinin sandık alanı ve çevresine alınmayacaktır. Okullarda görevli amirler sandık kurulu başkanlarına sabahtan bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacaklar ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecektir.” (CİHAN)


O madde ne diyor?

Yazıda sözü edilen 82. madde şöyle: Sandık alanında, seçmenin oyunu tam bir serbestlikle ve gizli şekilde kullanmasına veya sandık kurulunun görevini yapmasına engel olmaya kalkışanlara, yahut da oy verme işinin yolunda gitmesini aksatanlarla, sandık başı işlemlerinin düzenini bozmaya yeltenenleri başkan uyarır. Bu uyarmayı dinlemeyenleri sandık alanından dışarı çıkartabilir. Bu kimse sandık kurulu üyesi ise, ancak kurul kararı ile çıkartılabilir. Bu işlerde zabıta kuvvetleri, başkanın emrine göre hareket etmek zorundadırlar.