Özal ailesinin 'zehir' iddialarıyla başladı

Özal ailesinin 'zehir' iddialarıyla başladı
Özal ailesinin 'zehir' iddialarıyla başladı

Topkapı daki Anıt Mezar daki işlemler sırasında görevlilerin kameralı telefonları toplandı.

Turgut Özal 17 Nisan 1993’te görevi başındayken vefat etti. Ölüm nedeni kalp krizi olarak açıklandı. Ancak sonraki yıllarda Özal ailesi, ölüm nedeninin zehirlenme olduğunu öne sürdü. İlk olarak Ahmet Özal, 1998 yılında babasının ölümünün araştırılması gerektiğini söyledi. Ahmet Özal, 1999’da milletvekili olduğunda da konuyu gündemde tuttu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Ekim 2010 tarihinde Turgut Özal’ın ölümünün araştırılması yönünde Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) talimat verdi. DDK raporunda, görevi başında ani bir şekilde ölen bir cumhurbaşkanının ölümünün her zaman şüpheli olacağı belirtilerek, “Bu itibarla ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla otopsi veya delil tespiti benzeri işlemlerin yapılmamış olması tam anlamıyla akıl tutulması ile izah edilebilecek bir durumdur. Feth-i kabir yapılmalı” denildi.

DDK, raporunu savcılığa gönderdi. Soruşturma Savcısı Kemal Çetin, Semra Özal ve Ahmet Özal’la görüştü. Savcı, Semra Özal’dan, eşinin sakladığı saç telini istedi. Ancak Semra Özal saç telini vermedi. Bunun üzerine savcı, 17 Eylül ’de mezarın açılması kararı aldı. Aile , mezarın açılmasını istemediklerini söyledi.