'Özel yetki'lere veda zamanı

'Özel yetki'lere veda zamanı
'Özel yetki'lere veda zamanı
TBMM tatil öncesi '3. yargı paketi' ve özel yetkili mahkemelerin kaldırılması için mesai yaptı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ: "Devam eden davalarda yeni hükümler geçerli olacak."
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

Hukuk alanında yeni düzenlemeler getiren “3. Yargı Paketi”, TBMM Genel Kurulu’nda dün görüşüldü. Paketin görüşmeleri sırasında verilecek önergelerle, uzun süredir tartışma konusu olan Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılacak, ancak varolan davalara aynı mahkeme heyeti bakmaya devam edecek. Bir başka önerge ise hakkında hapis cezası kesinleşen BDP’li Kemal Aktaş’ın vekilliğinin düşürülmesine de engel olunacak. 

3. Yargı Paketi üzerine bilgi veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, düzenlemeyle tutuklamalarda somut delil şartı aranacağını söyledi. Üst sınırı ise 2 yıldan fazla olmayan suçlar için tutuklama yapılmayacağını da kaydetti. Ergin, tasarıyla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile AİHM kararları doğrultusunda basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması amacıyla henüz yayınlanmamış, suç içeriği belirsiz yayınlara sansür anlamı taşıyacak ileriye yönelik yayın durdurma tedbiri uygulamasına son verileceğini de söyledi. 

CHP ’li Ali Rıza Öztürk, ÖYM’lerin kaldırılması ile ilgili çalışma olduğunun söylendiğini belirterek, “Böyle önemli bir konu Meclis’te tartışılmadan, AKP içerisinde bile tartışılmadan bugün önergeyle buraya getiriliyor” eleştirisinde bulundu. BDP’li Ayla Akat ise yeni anayasa çalışmalarını anımsatarak, anayasa öncesi yol temizliği yapılması gerektiğini söyledi. MHP ’li Faruk Bal da tasarının bazı maddelerinde ‘örtülü af’ getirecek hükümler olduğunu ifade etti. 

İzin tanımı genişliyor 
Paketin görüşmeleri sırasında AKP grubu tarafından verilecek önergelerle Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın verilecek önergenin içeriği hakkında veridği bilgiye göre paketin 74. maddesinde, Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesine atıf yapılarak düzenleme yapılacak. Önergeyle CMK’nın 250, 251 ve 252’nin maddeleri kaldırılacak. Bazı suçlar doğrudan kovuşturmaya tabiiken, bazı suçlarda izin istenecek. İzin için terör, anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve devletin aleyhine işlenen suçlarla ilgili izin aranmayacak. 

Bozdağ, düzenlemenin ardından işleyişin nasıl olacağı sorusuna ise “Şu anda yürürlüğe giren düzenlemeler neyse ona göre devam edecek. Mevcut davalar yeni usule göre devam edecek” dedi. Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , milletvekilleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Ergin’den Öcalan iddialarına yalanlama
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nden çıkarılarak Bursa’ya götürüldüğü iddialarına ‘3. yargı paketi’nin görüşmeleri sırasında yanıt verdi. Ergin, “2009 yılının mayıs ayında bakanlık görevine geldim. O günden bu güne kadar bölücü başının İmralı’nın dışına çıktığına dair en ufak bir bilgi bizde yok. Bizim orada Ceza İnfaz Kurumu’nda müdürümüz var, infaz korumalarımız var. Dış güvenlik jandarmanın kontrolünde, özel güvenlik sahası ilan edilen bir bölge. Bendeki verilere dayanarak şunu ifade ettim; Öcalan şu anda İmralı Cezaevi’ndedir. İmralı’da cezası kesintisiz olarak infaz edilmektedir. Bunun dışındaki bilgilere itibar edilmemelidir” diye konuştu. Öte yandan Ergin, Meclis kulisinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularına karşılık, “İnanmayan gitsin baksın” karşılığını verdi.

Aktaş için bir şans
3 yıldan fazla olmayan cezalarda erteleme’ düzenlemesiyle, tutuklu BDP’li Kemal Aktaş’ın vekilliği düşmeyebilecek.