Özhaseki: Sucuklar kesinlikle CHP'den

Özhaseki: Sucuklar kesinlikle CHP'den
Özhaseki: Sucuklar kesinlikle CHP'den
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, aldığı tazminat paralarıyla sucuk dağıtmasından dolayı Kılıçdaroğlu'nun zor durumda kaldığını öne sürerek, 'Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada yine konuyu çarpıttı ve yargı kararlarını yok saydı' dedi.

KAYSERİ - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve belediye görevlileri hakkında kesinleşmiş iki ayrı takipsizlik kararını yok saydığını belirten Mehmet Özhaseki, yaptığı yazılı açıklamada sunları kaydetti:

'Kayseri 1 ve 5'inci Asliye Hukuk Mahkemeleri'nin Kılıçdaroğlu'nu tazminata mahkum ettiği davaların kararında yer verdiği 'İtham edilen konuda davacı hakkında verilmiş takipsizlik kararı mevcuttur. Hiç kimsenin böyle bir konuda suçluluğu ispatlanmayan kamu görevlileri hakkında ve yargı kararı olmaksızın bu şekilde ithamda bulunmaması gerçeği de açıktır' şeklindeki vurgusu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ilgili suçlamalarda takipsizlik kararı verildiği ve Kılıçdaroğlu'nun yaptığı ithamlardan dolayı tazminata mahkum edildiği açıkça belirtilmektedir. Bunun yanı sıra '30 davayı biz kazandık' şeklinde açıklamalar yapılarak yine aynı şekilde yargı kararı çarpıtılmakta ve kamuoyu yanıltılmaktadır. 'Kazandık' dedikleri davalar, Kılıçdaroğlu hakkında tazminat davası açan belediye personelinin davalarının reddedilmesinden ibarettir. Mahkeme bu hususta, 'manevi tazminat davası, kişilik haklarına doğrudan doğruya saldırılan kişilere tanınmaktadır' diyerek, 'matufiyet unsurunun gerçekleşmediği' kanaatiyle davayı kabul etmemiştir. Yani davalar esastan değil, matufiyet unsuru açısından reddedilmiştir. Kaldı ki bu davalar için de temyiz başvurusu yapılmıştır ve henüz kesinlik kazanmamıştır.'

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?
Kılıçdaroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Yargıtay'da kesinleşmiş hiçbir dava bulunmadığını söyleyerek, "Halkı yanıltıyorlar. İddialarımızla ilgili kaybettiğimiz bir dava yok. Sadece üslupla ilgili açılan davalardan birkaçı yerel mahkemede sonuçlandı. Yargıtay tarafından onanmış bir davamız yok. Bugün birçok belediye görevlisi Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde yargılanıyor" demişti. (DHA)