Özkan ve Önal Yüce Divan'a sevk edildi

Eski bakanlar Hüsamettin Özkan ve Recep Önal hakkındaki soruşturma komisyonu raporları TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, eski bakanlardan Hüsamettin Özkan ile Recep Önal'ı Yüce Divan'a sevk etti.
Genel Kurul'da, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Özkan'ın, 'Bakanlığı sırasında ilgili kuruluşların raporlarının gereğinin yapılmasını geciktirdiği ve gerekli tedbirleri zamanında almayarak görevini yerine getirmediği ve bu yolla Halk Bankası'nın zarara uğramasına sebep olduğu, usulsüz işlemlerin yapılmasına imkan sağladığı' iddiasıyla Yüce Divan'a sevk edilmesini öngören soruşturma komisyonu raporunun gizli oylaması iki kez yapıldı. İlk oylama sırasında ad defterindeki imzaların sayısıyla kullanılan oylar arasında farklılık olduğu belirlenince birleşimi yöneten Başkanvekili Sadık Yakut oylamayı tekrarlattı. Yapılan ikinci oylamaya 442 milletvekili katıldı. Yüce Divan'a sevk kararı 14 milletvekilinin ret oyuna karşı 415 oyla kabul edildi. Beş milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, yedi oy boş çıktı. Bir oy da geçersiz sayıldı.
TBMM Genel Kurulu'nda yapılan diğer gizli oylamada ise eski Devlet Bakanı Recep Önal'ın, bakanlığı sırasında Halkbankası'nın zarara uğratılmasına yol açarak görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Yüce Divan'a sevk edilmesine karar verildi. Soruşturma komisyonu raporu, gizli oylama sonucunda 390 oyla kabul edildi. Önal Yüce Divan'da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
Önal 20 Ekim'de TBMM Başkanlığına dilekçeyle başvurarak, geçen sefer kullanmadığı savunma hakkını bu kez kullanmak istediğini bildirmişti. Ancak Önal'ın dilekçesi işleme konulmadı. Önal için yapılan oylamaya toplam 419 milletvekili katıldı. 390 milletvekili Önal'ın Yüce Divan'a sevki yönünde oy kullanırken, 14 milletvekili ret, 9 milletvekili çekimser, 2 milletvekili boş oy kullandı, 4 oy da geçersiz sayıldı. Haziran ayında Hüsamettin Özkan ve Recep Önal için ortak yapılan gizli oylamaya 419 milletvekili katılmış, 356 milletvekili kabul oyu kullanırken, 34 milletvekili ret, 14 milletvekili çekimser, 5 milletvekili ise boş oy vermişti.
AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli ve 63 milletvekili arkadaşının; bakanlıkları sırasında ilgili kuruluşların raporlarının gereğininin yapılmasını geciktirerek ve gerekli önlemleri zamanında almayarak görevlerini yerine getirmeyerek Türkiye Halk Bankasının zarara uğramasına neden oldukları, usulsüz işlemlerin yapılmasına olanak sağladıkları ve bu eylemlerinin TCK'nın 230/2'nci maddesine uyduğu iddiasıyla eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal hakkında kurulan soruşturma komisyonu, Özkan ve Önal'ın TCK'nın 240'ıncı maddesinde tanımlanan "görevi kötüye kullanmak" suçunu işledikleri gerekçesiyle Yüce Divan'a sevkedilmeleri gerektiği yönündeki rapor hazırlamıştı.

YILMAZ VE TANER OYLAMASI YARIN

Bu arada Danışma Kurulu'nun aldığı ve Genel Kurulda kabul edilen karar uyarınca, Mesut Yılmaz ve Güneş Taner hakkındaki oylamaların bugün yerine yarın yapılması benimsendi. Genel Kurul yarın saat 13.00'te toplanacak.