Özkan ve Önal'a 4.5 yıl istendi

Başsavcı Ok, Yüce Divan'da ilk esas hakkındaki mütalaasını sundu: Eski Başbakan Yardımcısı Özkan ve Devlet Bakanı Önal için 4.5 yıla kadar hapis.

ANKARA - Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, Yüce Divan'da süren yargılamalar içindeki ilk esas hakkındaki mütalaasını, Halk Bankası'nı zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve eski Devlet Bakanı Recep Önal için verdi.
Davanın dünkü duruşmasına yalnız tarafların avukatları katıldı. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan ve Özkan'ın savunmasında takdir yetkisini kullandığını söylediğini anımsatan başsavcı Ok, şunları söyledi:
Başsavcı Ok: Suç, kasti ve zincirleme
"Bir bakanın takdir yetkisi sınırsız ve mutlak değildir. Sanık, raporların yeniden incelenmesi için Başbakanlığa teklifte bulunarak soruşturmayı geciktirmiş, yöneticilerin imza yetkisini kaldırmayarak bankanın zarara uğramasına sebebiyet vermiştir. Sanık, raporlarda suçlanan yöneticilerle ilgili işlem yapılmamasını, bilinçli ve kasten geciktirmiştir. Bankayı zarara uğratanlar hakkında zamanında işlem yapılmaması nedeniyle takibat yapılamamış, böylece devletin yargılama hakkı ortadan kaldırılmıştır. Ortak amaçları, banka yöneticilerini korumak ve kollamak olan her iki sanığın da bilinçli ve kasti olarak zincirleme biçimde görevlerini kötüye kullandıkları sonuç ve kanaatine varılmıştır."
Özkan ve Önal'ın, lehe hüküm içeren Türk Ceza Kanunu'nun 'görevi kötüye kullanma' suçunu düzenleyen 240. maddesinin ilgili fıkralarıyla cezada artırım öngören 80. maddesi uyarınca 14 aydan dört buçuk yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep eden Yargıtay Başsavcısı Ok, sanıkların süreli veya temelli memuriyetten men edilmesini de istedi. Duruşma, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların hazırlanabilmesi amacıyla 6 Şubat 2006 tarihine ertelendi.