Özkök: TSK'nın her konuda tavır koyması beklenmemeli

Genelkurmay Başkanı Özkök, TSK'nın, Kıbrıs konusuna ilişkin objektif görüş ve tekliflerini gereken yer ve zamanda ilgili makamlara ilettiğini söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Kıbrıs konusuna ilişkin objektif görüş ve tekliflerini gereken yer ve zamanda ilgili makamlara ilettiğini belirterek, bundan sonra en önemi hususun içeride veya dışarıda tüm kurumların Kıbrıs Türk halkının, herhangi bir baskıya maruz kalmaksızın gerçekleştireceği referandumda, hür iradesiyle kendisi için en doğru kararı verebileceği ortamın yaratılmasını sağlamaya çalışması olduğunu söyledi.
Özkök, Annan Planı'nda olumlu ve olumsuz yönler bulunduğunu belirterek, "Halkımızdaki 'TSK her zaman her önemli konuda evet veya hayır diyerek kesin tavır koymalıdır, hatta koymak zorundadır ve bunu da kamuyla paylaşmalıdır' düşüncesine saygılıyız. Ancak, TSK'nın her konuda tavır koyan taraf olması veya her şeyi kamuoyuyla paylaşması beklenmemelidir" dedi.
Özkök, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Orbay Salonu'nda Kıbrıs ve TSK'yı ilgilendiren konulardaki görüşlerini açıkladı. Kıbrıs sorunu ile ilgili BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın hazırladığı planın olumlu yönlerinin yanı sıra olumsuz yönlerinin de bulunduğunu belirten Özkök, şöyle devam etti:
"Referandum treni New York'tan hareket etmiştir ve hızla ilerlemektedir. Bundan sonra en önemli husus içerde veya dışarıda tüm kurumların Kıbrıs Türk halkının, herhangi bir baskıya maruz kalmaksızın gerçekleştireceği referandumda, hür iradesiyle kendisi için en doğru kararı verebileceği ortamın yaratılmasını sağlamaya çalışmasıdır.
Diğer taraftan daha önce de belirttiğim gibi Kıbrıs sadece Kıbrıslı soydaşlarımızın bir meselesi değildir. Türkiye'nin güvenliği de söz konusudur. Kıbrıs'ın Türkiye'nin güvenliği ile ilişkisi, Türkiye'ye olan mesafesi ile açıklanacak kadar yüzeysel değil, daha çok Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerimizin korunması ile ilişkilidir. Çözüm önerisinin nihai değerlendirmesi ve verilecek karar Türk ulusu adına TBMM'ye aittir. Kıbrıs Türk halkı ve TBMM'nin en doğru kararı vereceğine olan inancımız tamdır."

'EVET' YA DA 'HAYIR' DEMEM UYGUN OLMAZ

Özkök, "Kıbrıs'ta 24 Nisan'da Annan Planı konusunda yapılacak referandum için 'evet' ya da 'hayır' demenin kendisi için uygun olmayacağını" söyledi.
Özkök, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Orbay Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Özkök, Annan Planı'na 'evet ya da hayır diyip diyemeyeceği' yönündeki soruya karşılık, "9 bin sayfalık plan. Çoğunluğu federal yasalar ve uluslararası antlaşmalardan oluşuyor. Herkesi ilgilendiriyor, müteselsil olarak karar mekanizmalarına kadar geliyor. Buna evet ya da hayır demek benim için uygun olmaz" dedi.
Özkök, Başbakan Erdoğan'ın KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile ilgili "Türkiye yerine Kıbrıs'ta konuşmalı" yönündeki sözlerini değerlendirmesini isteyen bir gazeteciye, "Sayın Başbakan'ın görüş belirttiği bir konuda benim bir görüş belirtmem olmaz. Takdir KKTC Cumhurbaşkanı'nındır" karşılığını verdi.
Orgeneral Özkök, bir gazetecinin "Denktaş, Kara Harp Okulu öğrencileri için bir bir konferans verse..." sözleri üzerine, "Son anda akla gelmiş parlak fikirlerden daima korkarım" ifadesini kullandı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, bedelli askerlikle ilgili bir soru üzerine de bundan geçmişte beklenen gelirin sağlanamadığını, bugünkü kaynak ve ihtiyacın da uygun olmadığını belirterek, "Bedelli askerliğin uygun olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.