Özkök: Ziyaret uygun olmadı

Öldürülen PKK/Kongre-Gel üyesinin ailesine başsağlığı ziyareti yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir belediye başkanlarına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de tepki gösterdi.

İZMİR - Öldürülen PKK/Kongre-Gel üyesinin ailesine başsağlığı ziyareti yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir belediye başkanlarına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de tepki gösterdi. Özkök, "Orgeneral Yaşar Büyükanıt gerekenleri söyledi. Bu muhakkak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görüşüdür. Başka söz ilave etmeye gerek yok. Hiç uygun olmayan bir hareket tarzı uygulanmıştır. Gerekli işlemler ilgili bakanlıklar tarafından başlatıldı" dedi.
İnsan Hakları Derneği Başkanı Hüsnü Öndül ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen ise, ortak bir açıklama yaparak başkanlara yönelik kampanyayı kaygıyla izlediklerini söyledi. Bir bekçinin öldürüldüğü karakol baskınının kınandığı açıklamada, şöyle denildi: "Bu gibi ziyaretler savaşı, şehitliği yüreklendirici değildir, ölümler karşısındaki içten üzüntüyü ve çatışma ortamına tepkiyi yansıtması önemlidir."
Müfettişler Diyarbakır'da
Valiliğin talebi üzerine ziyaretle ilgili inceleme yapacak olan mülkiye başmüfettişleri Diyarbakır'a gitti. Ziyaretin görüntülerini izleyen ve başkanların görüşlerine başvuran müfettişler ayrıca, büyükşehir belediyesinin düzenlediği kültür ve sanat festivalindeki Kürtçe konuşmalar ve müzikleri de incelemeye başladı.