Özkök'ü 'takdir' ettiler

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün açıklamalarının takdir edilecek bir davranış ve yaklaşım olduğunu belirtirken...

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün açıklamalarının takdir edilecek bir davranış ve yaklaşım olduğunu belirtirken, Meclis Başkanı Bülent Arınç da kendisinin de aynı şekilde düşündüğünü söyledi.
Dün Kıbrıs'la ilgili soruları yanıtlayan Gül, Özkök'ün açıklamalarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye hâlâ yanlış anlama içinde. Hâlâ kimse Türkiye'nin AB ile müzakerelere hazır olduğunu iddia eden bir ülke konumunda olduğunun farkında değil. Genelkurmay Başkanımızın da açıklamaları bunu doğrulayıp ispatlıyor.
Dolayısıyla takdir edilecek bir davranış ve yaklaşım. Çünkü Türkiye'yi hâlâ başka türlü, 10-20 yıl önceki haliyle görmek isteyenler var. Biz, 'Bu yılın sonunda AB ile müzakerelere başlayacağız' diyoruz. Bu da Türkiye'deki
demokratik olgunluğun bir noktaya gelmiş olması demektir. Özkük'ün açıklamaları da bunu ispatlamıştır."
'Çok olumlu buldum'
Meclis Başkanı Bülent Arınç da, Özkök'ün açıklamalarını genelde çok olumlu bulduğunu söyledi. Kendisinin de Annan Planı'nın son halinin Türk tarafının taleplerini tümüyle karşılamadığı, artıları ve eksileri bulunduğunu söylediğini anımsatan Arınç, "Soydaşlarımızın geçmişi ve geleceği düşünerek en olumlu oyu kullanacağını ifade etmiştim. Özkök de hemen hemen aynı düşünceleri ifade ediyor" diye konuştu.
'Kimin işi var bilemem'
Arınç, Denktaş'ın Meclis'teki konuşmasının AKP'nin Antalya' daki toplantısıyla aynı güne özellikle denk getirildiği iddialarını da yanıtladı. Arınç, "Tarihi belirlemeden önce Başbakan'la görüştünüz mü?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Tarihi Denktaş'la belirledik. O tarihte kimin işi var kimin yok, hesaplayacak durumda değilim. Meclis Başkanı olarak karar verirken, bir başkasıyla bunu istişare etmemin bana yakışmadığını takdir edersiniz. 15 Nisan'da kim nerede beni ilgilendirmez."