'Özok'un sözü çirkin'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un, "İmam-hatipte okumuş birinin Türkiye'de başbakan olmasını içime sindiremem" sözlerinin çirkin ve yakışıksız olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un, "İmam-hatipte okumuş birinin Türkiye'de başbakan olmasını içime sindiremem" sözlerinin çirkin ve yakışıksız olduğunu söyledi. Dün, Özok'un hatırlatılması üzerine Erdoğan, bu açıklamayı, değerlendirmeye tabi tutmayacak kadar basit gördüğünü belirtti. Erdoğan, şunları söyledi:
"Her şeyden önce demokraside, seçme ve seçilme hakkının ne olduğunu en iyi şekilde bilmesi gereken bir baro mensubumuz... Türkiye'de, gerekli eğitimi almış, siyasetteyse siyasi mücadelenin içinde ta gençlik kollarından itibaren gelmiş ve son seçimlerde yüzde 42 oy almış bir siyasi partinin genel başkanı, bu ülkede başbakan... Türkiye'de hukukun gereğini savunması gereken bir insanın böyle açıklama yapmasını hiçbir özgürlük, hak-hukukla bağdaştırabilmek mümkün değil. Böyle bir açıklama yapmış olması çok çirkin, yakıştıramadım."
AKP MKYK üyesi ve Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu ise, Özok'a "Bildiğim çok iyi bir gastroenterolog var, onu tavsiye edebilirim" diye tapki gösterdi.