Paketin kusuru

'Pozitif' geçmedi
Anayasa'daki kadın-erkek eşitliği ifade olarak biraz güçlendirildi, ancak eşitliğe fiili garanti getiren 'pozitif ayrımcılık' önergesi, AKP'lilerin oyuyla reddedildi. Madde değiştirilirken 471 kabul ve 15 de ret oyu verildi.

ANKARA - İktidar partisi AKP, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesinin Anayasa hükmü haline gelmesine, ikinci denemede de geçit vermedi.
TBMM'de dün ikinci tur görüşmeleri yapılan Anaysa değişikliğine, yine pozitif ayrımcılık ilkesi damgasını vurdu. CHP'li milletvekilleri oylama saatine kadar AKP'lileri bu konuda iknaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.
AKP'li 11 kadın milletvekili yazılı bir açıklama yaparak pozitif ayrımcılık
ilkesinin Anayasa hükmü haline gelmesine neden gerek duymadıklarını anlattı. AKP'den Zeynep Karahan Uslu, Halide İncekara, Nimet Çubukçu, Gülseren Topuzlu, İnci Özdemir, Fatma Şahin, Reyhan Balandı, Remziye Öztoprak, Ayhan Zeynep Tekin, Semiha Öyüş ve Nükhet Hotar Göksel yaptıkları açıklamada, söz konusu maddede yapılan değişiklik 'Türk kadını için bir dönüşüm ve büyük bir demokratik açılım' olarak nitelendi. Açıklamada, "Haklı sebeplere dayanmaksızın bu düzenlemeyi tartışma konusu yapmak, kadın hakları açısından reform niteliğindeki bu başarıya gölge düşürmektedir" denildi.
İki değişiklik önerisi
Görüşmelerde CHP'liler, pozitif ayrımcılık konusunda iki ayrı değişiklik önergesi verdi. Önergelerde söz konusu maddeye, "Kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Devlet cinsler arasında eşitliğin fiilen yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu amaçla alınacak geçici önlemler ve yapılacak düzenlemeler ayrım ve imtiyaz sayılmaz" fıkrasının eklenmesi önerildi.
El kaldırma yöntemiyle yapılan oylamada her iki önerge de AKP'lilerin oyları ile reddedildi. Anayasa'nın ilk tur görüşmelerinde çekimser oy kullanan kadından sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit, bu kez Meclis'e gelmedi. İlk tur oylamada önerge lehine oy kullanan İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, AKP'den yine 'kabul' oyu kullanan tek kadın oldu. İlk turda kabul oyu veren Ertuğrul Yalçınbayır, Lokman Ayva ile Sadık Yakut oylamaya gelmezken, AKP'den Faruk Ünsal, Nurettin Aktaş, Mevlüt Akgün, Orhan Yıldız, Cemal Kaya ile Mahfuz Güler bu kez olumlu oy kullandı.
Kadın-erkek eşitliğine ilişkin maddenin oylamasına ise 492 milletvekili katıldı. Oylamada 471 kabul, 15 ret, dört geçersiz oy kullanılırken,
bir oy da boş çıktı.