'Paralel devlet' konusunda kararlı

'Paralel devlet' konusunda kararlı
'Paralel devlet' konusunda kararlı
Gazeteciler, Başbakan Erdoğan'ın toplantısını kendi bakış açılarından anlattı...

Tayyip Erdoğan ’ın Dolmabahçe’deki Ofisi’nde gazeteci ve yazarlarla yaptığı toplantı yaklaşık dört sürdü. Toplantıdan çıkan gazeteciler içeride neler konuşulduğunu aktardı. Gazetecilerin aktarımları özetle şöyle:

Fikret Bila (Milliyet): Sayın Başbakan, bir uzlaşma arayışı içeren bir mektup aldığını söyledi. Teklif içeren bir mektup aldığını söyledi. Kim tarafından gönderildiğini söylemedi. Islak imzalı bir mektup olduğunu söyledi. Bir meslektaşımız, ‘Fettullah Gülen Hoca’dan mı geldi acaba?’ dedi. Ama ona bir cevap vermedi. Ama öyle bir algı oluştu. Gülen Hoca’dan gönderilmiş bir mektup ve en azından o hareketin en üst düzeyinden gönderilmiş bir mektup olduğu anlaşıldı. “Operasyonlar yapılıyor, evler basılıyor bunlar ne olacak? ’‘Şantajın altında mı çalışacağız” gibi soruları gündeme getirerek, o mektubun henüz değerlendirme aşamasında olduğunu, en azından Sayın Başbakan’ın da bazı garantiler beklediği anlaşılmış oldu sözlerinden. (...) Zaten ‘paralel yapı’ diye tabir ediyor Sayın Başbakan, bu yapının ortadan kaldırılacağını, demokratik bir devlette böyle bir yapının kabul edilmeyeceğini ifade etti. “Yeniden yargılanma bir haktır” dedi. Bu yönde bir çalışma yapılması için Adalet Bakanlığı’na talimat verdiğini de beyan etti. Halkbank Genel Müdürü’nün paraları o şekilde evde bulundurmasını hata olarak ifade etti. Yargı sürecinin beklenmesi gerektiğini belirtti.

Akif Beki (Hürriyet): Bu paralel devletin üstüne gitmeden caymayacaklarını söyledi. Güçlü sözlerle söyledi bunu. Yazılı olarak iletilen bir teklifin olduğunu söyledi. Dershaneler ve atamalar konusunda pazarlık teklifleri geldiğini ama bu konularda pazarlığa açık olmadığını söyledi.

Mehmet Barlas (Sabah): Halk Bankası konusunda “BDDK’ya talimat verdik, incelettik, tertemiz çıktı” dedi. Anladığım kadarıyla iade-i muhakeme yolları araştırılıyor. Adalet Bakanı’na talimat verilmiş.

Doğu Ergil ( Bugün ): Başbakan, kendisinin şahıs olarak, hükümet olarak sapasağlam durduğunu, uluslararası düzeyde Türkiye ’nin fazla fire vermediğini söyledi. Yolsuzluğun bir araç olarak kullanıldığına ve hükümetinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına inanıyor.

Ali Bulaç ( Zaman ): Camiaya karşı operasyon düzenlenecekse bunun binlerce insanı mağdur edebileceği söylendi. Başbakan da ‘’Öyle bir şeye mahal vermeyiz. Ama devletin içinde yapılanma varsa onları tasfiye etme konusunda kararlıyız’’ dedi. Ergenekon ve Balyoz davaları konusunda iade-i muhakeme olabileceğini söyledi. Sayın Başbakan TIR olayının ise 17 Aralık operasyonuyla bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Can Paker: (Eski TESEV Başkanı): ‘Cemaatle ilgili kimseyle pazarlığa girmeyiz’ dedi. Kendi kafasında stratejisi olduğu ve A,B,C senaryoları hazırlandığını hissettirdi.