Parti kapandı ama siyasete devam

Parti kapandı ama siyasete devam
Parti kapandı ama siyasete devam
Haber: Neşe Karanfil / Arşivi

ANKARA - AKP ’nin kurucuları içinde yer alan, partiyle yollarını ayırdıktan sonra Türkiye Partisi’ni kuran Abdüllatif Şener, partisini kapattı. Partinin Merkez Karar ve Yürütme kurulu mali problemleri de dikkate alarak kapatma kararı aldı. . Böylece Türkiye Partisi’nin siyasi yaşamı 3 yıl sürmüş oldu. Siyasetin içinde olmaya ve görüşlerini söylemeye devam edeceğini belirten Şener, AKP’ye geçip geçmeyeceği sorusuna “Başbakan’ın izlediği politikalar bu ülkeyi felakete götürüyor, felaket trenin içinde olmayı kimse istemez” yanıtını verdi.
Hazine’nin verdiği parti yardımlarının dörtte üçünü iktidarın kullandığını ifade eden Şener, “Seçime girerken sen tek kuruş alamıyorsun, sonra onunla yarışmaya kalkıyorsun, nasıl faaliyet yapacaksın? Kendinizi duyurmakta zorluk çekiyorsunuz” dedi. Şener, bir yıl önce parti binalarını kapattıklarını, maliyetleri düşürdüklerini, şu anda da önemli bir borçlarının olmadığını dile getirdi.

İmkânlara açığım 
Cumhurbaşkanlığı’na aday olup olmayacağı yönündeki bir soruya, “Bunları konuşmak için erken” yanıtını veren Şener, gelecek iki yılın zor geçeceğini, ekonominin darboğaza gireceğini, Suriye politikası da dikkate alındığında kamuoyunda sürekli bir şeylerin biriktiğini ifade etti. Şener, “Bu birikimin yeni bir siyasi çıkış için patlama yapacağını tahmin ediyorum. söyledi. Bu çıkışın ortaya çıkması için de her türlü çabayı göstereceğim. Olabilecek imkânlara da her zaman açık olacağım” dedi.

Üç atlıdan biriydi
Şener, Refah ve Fazilet Partilerinde milletvekilliği yaptıktan sonra AK Parti kurucuları arasında yer aldı, ‘AK Parti’nin üç atlısından’ biri olarak anıldı. Bir süre sonra kurcusu da olduğu partisiyle görüş ayrılığı yaşadı. 2007 seçimlerinde aday olmadı ve AK Parti ile yollarını ayırdı. TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak ders de veren Şener, 25 Mayıs 2009’da ‘yeni bir siyaset inşa edeceğiz’ mesajıyla Türkiye Partisini kurdu. 12 Haziran 2001’de seçimlerinde yasa gereği genel başkanlığı bıraktı, Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı oldu, seçilemedi. Şener, yeniden Genel Başkanlık görevine dönmedi.