Paşalar mektubu MHP'ye iade etti

Haber olmadan iade
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geçen ay milletvekillerine, üst düzey bürokratlara ve TSK'daki 313 generale gönderdiği mektubun, askerler tarafından iade edildiği öğrenildi. Toplu iade işlemi, konu gazetelere yansımadan gerçekleştirildi.
Yanıt verilmedi
Komuta kademesi, şu gerekçeyle MHP'ye yanıt verilemeyeceği kararına vardı: Mektuptaki, 'Hatalarına karşı hükümeti uyarın' çağrısının muhatabı, Anayasa'nın belirlediği görevler çerçevesinde TSK olamaz.
Partinin savunması
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Radikal'e şunları söyledi: "Adreslerinde bulunamayanların mektupları iade edilmiş olabilir. Bir toplu iade durumu söz konusu değil, bize hiç mektup gelmedi."
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - MHP'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki 313 generale gönderdiği
'Hükümeti uyarın' çağrısını içeren mektupların Genelkurmay tarafından iade edildiği belirtildi. MHP ise kendilerine iade yapılmadığını belirtti.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçen ay milletvekillerine, üst düzey bürokratlara ve generallere mektup yazarak 'hükümetin yaptığı yanlışlar konusunda duyarlı olma ve hükümeti uyarma' çağrısı yapmıştı. MHP'nin mektuptaki çağrısı 'darbeye teşvik' olarak yorumlanmış, siyasi partiler ve sivil toplumun tepkisini çekmişti.
MHP'nin TSK'daki toplam 313 generale ulaşan mektubunu değerlendiren komuta kademesi 'iade' kararı aldı. Genelkurmay Başkanlığı bu kararı alırken Anayasa'nın belirlediği görev çerçevesinde MHP tarafından yapılan çağrının muhatabı olmadığı görüşünü benimsedi. Bu nedenle MHP'ye herhangi bir yanıt da verilmedi. Mektuplar bütün generaller tarafından iade edildi. Yetkililer iade işleminin, ilgili haberin gazetelere yansımasından önce gerçekleştiğinin altını çizdi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır konuyla ilgili Radikal'in sorusunu yanıtlarken, askerlerden iade herhangi bir mektup almadıklarını söyledi. Ancak adreslerinde bulunamayanların mektuplarının iade edilmiş olabileceğini dile getiren Mehmet Şandır, yolladıkları mektupla ilgili olarak bugüne kadar generallerden kendilerine 'toplu' bir iade durumunun söz konusu olmadığını vurguladı.İşte 'Tarihi Görev Çağrısı'
MHP Genel Merkezi'nin 313 generale mektup gönderdiği, Hürriyet gazetesinin 2 Ağustos'taki haberiyle ortaya çıktı. 13 Haziran 2004'te, yani eski DEP milletvekillerinin tahliyesinden dört gün sonra gönderilen ve MHP lideri Bahçeli'nin kaleme aldığı 17 sayfalık 'Tarihi Görev Çağrısı' başlıklı mektup özetle şöyle:
"Son günlerde yaşanan gelişmeler Türkiye'nin milli birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bazı çevrelerin ülkeyi tehlikeli bir gerginlik ortamına sürüklemek istediğini göstermekte. İhanet provaları ve nümayişlerle tahrikler için zemin arayışına girilmiştir. AKP hükümetinin içine düştüğü teslimiyet ve aczden güç ve cesaret alan bu iç ve dış tahriklerin iç bünyemizi kemirmesine ve Türkiye'nin ufkunun karartılmasına asla izin verilmemeli.
AKP iktidarı kendisiyle birlikte Türkiye'yi de bir felakete sürükleyecek bu tehlikeli yolda ısrar ederse bu durumun çok ağır olacak vebalini tarih önünde taşımak durumunda kalacak ve mahşeri vicdanına mahkûm olacak. Bölücü terör örgütüne yardım ve yataklıktan mahkûm olan ve PKK bağlantılı faaliyetleri nedeniyle kapatılan bir siyasi partiye mensup eski milletvekillerinin tahliye edilmesi, yeni tahriklerin sahneye konulması için siyasi bir gövde gösterisine dönüştürülmüştür.
Avrupa Birliği, PKK'nın siyasallaşması hedefinin adım adım gerçekleştirilmesini, Türkiye politikasının merkezi haline getirdi. AKP de, bu süreçte kendisine verilen görevi büyük bir sadakatle ifa etti.
Bölücü terörün, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini kendi siyasi hedeflerine hizmet edecek bir araç olarak gördüğü ve siyasi stratejisinin AB'nin Türkiye'den talepleriyle örtüştüğü yadsınamaz bir gerçektir. Herkes haddini bilmeli, rüzgâr ekenin fırtına biçeceğini aklından hiç çıkarmamalı. Bu vatan sahipsiz değildir..."