Paşaya ilk tepki şeften

Paşaya ilk tepki şeften
Paşaya ilk tepki şeften
Evren'in yemin töreninde Şef Gürer Aykal, Napolyon'un diktatörlüğüne kızan Beethoven'in Eroica'sını çalarak ilk tepkiyi de koymuş oldu.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

12 Eylül darbesine karşı TBMM ’nin içinde ilk protestoyu dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Gürer Aykal’ın gerçekleştirdiği ortaya çıktı. TBMM’de 18 Eylül 1980’de gerçekleşen MGK üyelerinin yemin töreni için Şeref Salonu’nda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı yönetmekle görevli Şef Gürer Aykal o gün Beethoven’in 1800’de bestelediği ve Eroica olarak bilinen 3. Senfonisi’ni de çaldırmaya karar verir. Beethoven, Eroica’yı cumhuriyeti getirecek olan Napolyon’a adamıştır. Ancak Napolyon hükümdarlığını ilan edince bu fikrinden vazgeçer ve ithaf sayfasını yırtar. İşte Aykal da bu tavrı örnek alır. Aykal, bu tavrıyla ilgili şöyle diyor: “Ben cumhuriyete yapılmış bir darbe olan 12 Eylül’de yaptığım gibi cumhuriyetimize yapılan her türlü darbede de Eroica’yı çaldırır ve sonunda cumhuriyete yenik düşeceksiniz mesajı veririm.”
Olayı tek yazan Gazeteci Yalçın Doğan ise bu Eroica protestosunu 19 Eylül 1980 tarihli Cumhuriyet gazetesinde “İzlenimler” başlığı ile üstü kapalı da olsa anlatır. Doğan, olayı şöyle anlatıyor: “MGK üyeleri yemin etti. Fakat yemin töreninde Eroica da çalındı. Ben Eroica’nın öyküsünü gazetemde yazdım. Ertesi gün MGK Basın Halkla İlişkiler Komutanı Denizci Kurmay Albay Salim Dervişoğlu’ndan ilk telefonumu aldım. ‘Bunu neden yazdınız, ne demek istiyorsunuz?’ dedi. ‘Sadece bir olayı anlatıyorum’ dedim. ‘Daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim’ dedi.”
Doğan, Gürer Aykal’la sonradan görüştüğünde darbecilerin Eroica’yı çalmasını yasakladıklarını öğrenir. Bu olayı doğrulayan Aykal ise bu yasağın kendisine üstü kapalı bir mesaj olarak iletildiğini belirtiyor.

Olayı bir tek Yalçın Doğan yazdı
Gazeteci Yalçın Doğan, izlenimlerini şöyle anlattı: Kutlama sürerken, 5. Senfoni sona erdi. Bu kez Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası ‘Eroica”yı çalmaya başladı. Beethoven, Napolyon’a duyduğu hayranlığı ‘Eroica” ya da ‘kahramanlık’ senfonisinde dile getirmiş. Onun için Napolyon’a ithaf etmiş. Ancak Napolyon’a karşı büyük bir hayal kırıklığına uğrayınca bestesinden “Napolyon’a ithaf” ifadesi silinmiş. (RADİKAL)


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  12 Eylül

  ,

  Gazeteci

  ,

  İlan

  ,

  eylül

  ,

  Karşı