Pentagon heyeti geliyor, gündem İncirlik ve Diyarbakır

Pentagon heyeti geliyor, gündem İncirlik ve Diyarbakır
Pentagon heyeti geliyor, gündem İncirlik ve Diyarbakır
Türkiye'nin sınırda bir 'güvenli bölge' için ABD ile görüşmeleri devam ederken, Pentagon'dan Bakanlık Müsteşarı Christine Wormouth ve beraberindeki bir heyetin Türkiye'ye geleceği öğrenildi. Heyetin görüşmelerde İncirlik, Diyarbakır hava üslerini de gündeme getirmesi bekleniyor.
Haber: AHU ÖZYURT / Arşivi

Suriye krizinde Türkiye yeni bir aşamaya gelirken Ankara ’daki etkili isimlerin verdiği bilgiler Türkiye ile ABD ’nin politikalarında “ortaklaştırma” arayışlarının arttığını gösteriyor.

Washington'da yapılan toplantılarda “yerel unsurlar” merkezli bir “yıkıp yeniden yapma” projesi tartışılıyor. Demokratlara  yakın bir isim olan ve Afganistan’dan bu yana ABD’nin dış politikasında etkisi hissedilen Michael O’Hanlon, Brookings Enstitisü'nün sitesine hazırladığı makalede “güvenli otonom bölge” seçeneğini yeniden dile getirdi. Türkiye kendi askerinin sınırı geçmesini tartışırken, ABD’nin kendi başına ya da belli müttefiklerle bu bölgeleri yaratabileceği artık raporlara da yansıyor.

O’Hanlon’un önerileri şöyle sıralanıyor:

·  Sadece Türk ya da Ürdün güçlerinin desteği yetmez, ABD, İngiltere ve Arap ülkeleri de desteklemeli.

·  Hava desteği ile kısıtlı kalmamalı, sahada özel kuvvetler de görev almalı.

·  Korunaklı bölgelerde insani yardım sağlanmalı, okullar açılmalı, BM ve yardım kuruluşları hayatı normale dönüştürebilmeli.

·  Bu bölgelerde organize olacak yerel muhalif güçler ISİD’e karşı silahlandırılmalı ve eğitilmeli.

· Konfederal bir Suriye için bu tipte oluşturulacak “cepler” uluslararası bir barış gücü desteği ile orta vadede bir hükümetin kurulması için de ortam yaratacaktır. (Bunun bir Arap gücü olması bir senedir konuşuluyor.)

· Hedefler ve beklentiler bu gerçekçi ve olabilir noktaya çekilmeli, Esad’ı devirmek gibi amaçlardan vazgeçilmeli ama Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da ABD’ye yaklaşması sağlanmalı.

· Bu plan bir noktada Esad’ın da kontrolünü kısıtlayacak, belli bölgeleri rejim kontrolünden “özgürleştirecektir”. Esad da bu şekilde sürgüne gitmeye zorlanabilir.

Michael O’Hanlon’un planında temel sıkıntı muhaliflerin artık organize olamayacak kadar dağılmış olmaları. Raporda otonom bölgeler için başlangıç noktasının Kürtlerin kontrolündeki bölge olabileceği belirtilirken belli noktalara hava savunma sistemlerinin yerleştirilmesinin de gerekeceği belirtiliyor.

Suriye krizi başladığından bu yana Washington’daki düşünce kuruluşlarının pek çoğu Türkiye ile ABD’yi aynı çizgiye getirmeye ya da yaklaştırmaya çalışıyorlar. Ama raporlar yönetimlere şimdiye dek fazla etki edemedi. Özellikle Obama yönetiminin Küba ve İran öncelikleri dış politikada ön sıralarda durmaya devam ediyor. Pentagon’dan Ankara’ya gelecek olan Bakanlık Müsteşarı Christine Wormouth ve beraberindeki heyetin İncirlik, Diyarbakır hava komuta merkezi ve diğer seçenekleri masaya yatırması bekleniyor.