Perinçek ve Küçük'e Bitlis soruları

Perinçek ve Küçük'e Bitlis soruları
Perinçek ve Küçük'e Bitlis soruları
Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümü ile ilgili olarak Ergenekon sanıkları Perinçek ve Küçük'ün ifadelerine başvuruldu.

FATİH YAĞMUR

İSTANBUL - Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ve 4 askeri personelin şüpheli bir uçak kazası sonucu şehit olmalarıyla ilgili soruşturma kapsamında Ergenekon sanıkları emekli tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek ve Durmuş Ali Özoğlu'nun tanık sıfatıyla ifadeleri alındı.

Çağlayan Adliyesi'ne 11.30 sularında getirilen Doğu Perinçek ve Veli Küçük'ün ifade işlemleri kısa sürdü. Talimat Savcısı Ümit Zafer Çolak tarafından ifadesi alınan Doğu Perinçek'e "Eşref Bitlis'in uçağının düşmesiyle ilgili ne biliyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Perinçek'in ise, "Adnan Akfırat ve Nusret Senem'in kitaplarında yazılanlar kadar biliyorum. Nusret Senem, soruşturmaya müdahil olan kişidir. Düşen uçağın pilotunun ailesinin avukatlığını yapmaktadır. Nusret Senem'in kitabında ODTÜ'nün hazırladığı raporlar var. Raporlar olayın sabotaj olduğunu iddia ediyor. Ben de bu kadarını biliyorum" dediği
öğrenildi. Ardından Veli Küçük'ün ifadesi alındı. Küçük'ün ifade işleminin ise 5 dakika sürdüğü belirtildi. Doğu Perinçek'in bir röportajında yanındaki albaylar ile gelerek “Bitlis'in uçağının düştüğü haberini veren ilk kişi” diye işaret ettiği kişi olan Veli Küçük, sabotaj ihtimaliyle ilgili bilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi.

Soruşturma kapsamında önceki gün ise şüpheli sıfatıyla Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan'ın ifadesi alınmıştı. Doğan ifadesinde, Bitlis'in Amerikan İsrail ve Rus istihbarat elemanlarının sabotajı nedeniyle öldürüldüğünü ileri sürmüştü. (radikal.com.tr)