Pervin Buldan: Sürece göre Erdoğan'a destek verebiliriz

Pervin Buldan: Sürece göre Erdoğan'a destek verebiliriz
Pervin Buldan: Sürece göre Erdoğan'a destek verebiliriz
BDP'li Pervin Buldan, çözüm sürecinde atılacak adımlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan'a destek verebileceklerini söyledi.

Radikal.com.tr - Reuters'ın sorularını yanıtlayan Buldan, 30 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek, Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alacakları tutuma ilişkin soruları yanıtladı.

Buldan, seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla PKK 'nın İmralı'da hapisteki lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını belirterek, görüşmenin gelecek hafta olabileceğini kaydetti.

Öcalan ile ele alacakları iki önemli konu bulunduğunu, birincisinin yerel seçimlerin sonuçları ikincisinin de çözüm süreci olduğunu söyleyen Buldan, Öcalan'ın bu iki konuyla ilgili bir perspektif sunmasını beklediklerini ifade etti.

AKP'li milletvekili: 2015'te Öcalan yok!

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümetin çözüm süreci konusunda artık duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü biz en son yaptığımız toplantının ardından hükümete Öcalan'ın süreçte adım atılması gerektiği yönündeki sözlerini iletmiştik. Bundan sonra hükümetin yapması gereken tek şey somut ve pratik adımlar atmak, yasal düzenlemeler yapmak ve süreci ilerletmek, böyle bir beklentimiz var."

SOMUT ADIM ATILMASI LAZIM

Terörle Mücadele Kanunu'nın kaldırılması, TCK'da yapılacak değişiklikler, KCK tutuklularının serbest bırakılması, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ve görüşmelerin yasal bir zemine oturtulması gibi alanlarda adım atılmasını beklediklerini kaydeden Buldan, "Meclis kapanmadan 1-2 ay içinde pratik ve somut adımların atılması gerekiyor" dedi.

Yerel seçim sonuçlarının hükümeti adım atma konusunda rahatlatıp rahatlatmadığı sorusuna karşılık da Buldan, şu yanıtı verdi: "Öyle olması gerekiyor. Çünkü hem AKP hem de BDP 'ye verilen oyların barış sürecine destek anlamına gelmesi gerekiyor. Çünkü Kürtler Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da daha çok BDP'ye oy verdiler ama AKP'ye oy verenler de oldu. Bunda yani AKP ve BDP'ye giden oylarda barış sürecinin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Eğer hükümet bu sonuçları böyle okuyabilirse yani barış sürecine destek olarak okuyabilirse, daha bir duyarlılık gösterip somut adımlar atma çabası içine girebilir."
AKP'li Ensarioğlu: Öcalan'ın halkın arasında olamayacağını onlar da iyi biliyor

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda destek verip vermeyecekleri konusunda henüz karar vermediklerini ancak kararlarında çözüm sürecindeki adımların etkili olacağını belirten Buldan, şöyle konuştu:

"Bizim alacağımız kararın barış ve müzakere süreci ile bağlantılı olduğunu, hükümetin atacağı adımlarla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Yani hükümet, bakalım sürece ilişkin nasıl adımlar atacak? Basit, gözle görülür, Kürtleri tatmin edecek ve taleplerini karşılayacak adımlar olursa BDP ve HDP de buna ilişkin önemli kararlar alabilir. Ama şu aşamada destekleriz ya da desteklemeyiz diye bir şey söylemek pek doğru değil."

BDP AKSİ KARAR ALSA BİLE...
Buldan, çözüm süreci ile birlikte bölgede sağlanan barış ortamından memnun olan Kürtlerin, BDP aksi bir karar alsa bile cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a destek vereceğine ilişkin yorumların hatırlatılmasına karşılık da şunları kaydetti:

"Ben sanmıyorum, çünkü Kürtler biraz da müzakere sürecinin gidişatına bakacaktır. Hükümet biraz da yerel seçimlerden sonra sürece devam edilecek ve bazı adımlar atılacak algısını oluşturduğu için Kürtlerden yüksek oranda oy aldı. Dolayısıyla eğer süreç bu şekilde hükümetin adım atması ile ilerlerse onların dediği gibi olabilir ama adım atılmaz ve süreç ilerlemezse Kürtlerin fikirleri değişir. Yani Kürtlerin oyları çantada keklik gibi görülmesin."

Buldan, Öcalan'ın bu konuda yapacağı bir çağrının da çok etkili olacağını söyleyerek, "Öcalan'ın sürecin ilerleyip ilerlemediği konusundaki görüşleri belirleyici olacak ve yapacağı çağrı da Kürtler üstünde etkili olacaktır. Öcalan'ın yapacağı en ufak bir çağrı Kürtler üstünde etkili olur dolayısıyla hükümet buna dikkat etmeli" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1184926118492622

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sn. Kürt Halkı - selo4433

  Uyanın lütfen; eğer halkların kardeşliğine inanıyorsanız, çözüm sürecini iyi değerlendirin. sayın Buldan diyor ki: Doğu ve Güneydoğu'da oy oranlarının dağılımı çözüm sürecine olan inançtır. Evet belki bir anlamda doğru olabilir; fakat unutmamak gereken şey Akpnin Doğu ve Güneydoğu'da aldığı oyların sebebi o bölgenin geri kalmışlığıdır. Bir gün gerçek bir çözüm süreci olduğunda Akp ve onun gibi gerici partiler oy alamazlar; çünkü refah ve eğitim düzeyi yükseldikçe Akp ve onun gibi partilerin oy oranları ortadadır. Saygılarımla.

  Reuters kafasina gore yazmaz sanirsak - sinanmut

  "Reuters" saniriz ki kafasina gore yazi yazmaz. Zira yeryuzunun sayili ajanslarindandir. Malesef suan Turkiye de ki herhangi bir ajanstan daha guvenilir bulunmaktadir bizim icin. Radikal in de bunu referans olarak linkini koymasini beklerdik. "http://www.reuters.com/article/2014/04/03/us-turkey-election-kurds-idUSBREA3218L20140403"

  vay güzelim demokrasi - user397944

  abla be , bi bekleyeydin bari aday belli olaydı , bu mudur cumhurbaşkan ı seçimi ekseni . parti adayı , parti destekleme bilmem bişeyler.

  ESTEK KÖSTEK... - Zeynep K.

  Estek köstek, Çankaya yokuşunda İmralı destek!

  Karalama gazeteciligi - user399944

  Radikal cok iyi bir gazetecilik ornegi veriyor gene. Saatler oncesinde Sn. Pervin Buldan kendi resmi twitterından boyle bir roportajının olmadıgını belirtmesine ragmen surekli yenilenen radikal haberleri nedense bu haberi kaldırmamaktadır. Radikalin yapması gereken hem bu haberi kaldırmak ardındanda yanlış haber yapıldıgına dair ozur dilemek olmalıdır. Ama anlasılan karalama kampanyasını bilincli olarak yapmaktadır. Burdan anlasılması gereken budur. Bu karalama kampanyasını yerel secimler oncesindede bol bol yapmıştı. Bdp-Akp işbirliginden bolca bahsetmişti. Fakat bu haberleri yaparken doguda ve guneydoguda Bdp nin tek rakibi olan ve Bdp nin secimlerde belediye cıkarabilecegi bolgeler dogu ve guneydogu olmasına ragmen nasıl Akp-Bdp işbirliginden bahsedilebiliyordu. Ha diyeceksinizki ulkenin batısında yapmıştır. Fakat bu teklifide Hdp Chp ye yapmıştı. Chp ulusalcı ve milliyetci cizgisinden taviz veremediginden boyle bir birleşmeyi yapmadıklarını acıklamıştır.Ayrıcada yapmamasıda cok yerinde oldu Hdp acısından. Neyse kısacası bu haberleri yapan gazetecileriniz akıl tutulması yasıyor.Ya da baska bir deyimle bilincli ve kasıtlı olarak yapıyor...

  Bdp ilkeselliği - user399918

  Bdp'nin bu tür bir denge siyaseti izlememesi en büyük temennimdir. Umarım ki ilkeli, demokratik tutumundan hiçbir zaman taviz vermez.

  yanlış bilgi. - emirserhat

  Pervin Buldan,böyle bir açıklama yapmadığını,Roboski,Berkin,Gever,Lice'yi unutmadıklarını twitter hesabından duyurdu. O halde haber yalanlandı. Ola ki BDP böyle bir kara alsa dahi parti tabanının Erdoğan'a destek vermesi çok zor. Tabi İlker Başbuğ,Meral Akşener vb.de. Şimdiden söyleyelim karşımıza tatava yapma,basgeç saçmalığıyla çıkmayın. Ne Erdoğan'a , ne size. Oyumuz özgürlüğe ve barışa..