Pervin Buldan'dan TBMM'ye 'telefon' arası: HDP'liler için karar mı alındı?

Pervin Buldan'dan TBMM'ye 'telefon' arası: HDP'liler için karar mı alındı?
Pervin Buldan'dan TBMM'ye 'telefon' arası: HDP'liler için karar mı alındı?
HDP'li Buldan'ın yönettiği TBMM Genel Kurulu'nda dün birleşimine iki kez ara verilmesi tartışma yarattı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in, bakanlara telefonla ulaşamadıklarını belirtmesi üzerine Buldan bakanları arayıp, "HDP milletvekillerine yönelik yeni bir karar mı var?" diye sordu.

RADİKAL - HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan’ın, TBMM Genel Kurulu’nun dünkü birleşimine iki kez ara vermesi tartışmaya neden oldu. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bakanlara telefonla ulaşamadıklarını belirterek, “HDP milletvekillerine yönelik kabinede yeni karar alınmış ve bu karar bakanlıklar eliyle uygulamaya geçmişse bilmemiz lazım” dedi.

Bunun üzerine Buldan, “Buna açıklık getirmek durumundayız. Durumu netleştirmek için hem Sayın Meclis Başkanı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanı hem de Adalet Bakanı ile görüşme gerçekleştireceğim” diyerek birleşime 15 dakika ara verdi.
Ak Partili vekiller tepki gösterdi. Aranın ardından konuşan Buldan, “Sayın bakanlarla hem de Sayın Meclis Başkanı’yla iletişim kurmaya çalıştım. Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle görüştüm. Kendisi, iki üç gündür sizinle görüşmediğini söyledi, ‘eğer şu anda bile ararsa telefonla görüşebiliriz’ diye ifade etti. Fakat Adalet Bakanı’na ulaşamadık” dedi.

BALUKEN'İN TALEBİNİ KABUL EDİNCE AK PARTİ'DEN TEPKİ GELDİ

Yeniden söz alan Baluken, “Adalet Bakanı toplantıdaysa Sayın Başbakan’la görüşüp HDP grubunun ve HDP milletvekillerinin neden böyle bir uygulamaya maruz kaldığını sorabilirdiniz” diye konuştu. Bunun üzerine Buldan “Görüşleriniz doğrultusunda bir kez daha oturuma ara vereceğim ve Sayın Başbakan’a bu konuyu ileteceğim” dedi.
Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Böyle bir usul yok. Sizin göreviniz Meclis’i yönetmek Sayın Başkan, burada herkesin isteğini yerine getirmek değil” diye konuştu.

'BEN NE YAPTIĞIMI BİLİYORUM'

Buldan da, “Ben ne yaptığımı çok iyi biliyorum Sayın Bostancı, bana akıl vermeye kalkmayınız lütfen. Birleşime bir kez daha on beş dakika ara veriyorum ve Sayın Başbakan’la görüşme talep edeceğim” diye konuştu.
Aranın ardından Buldan, Başbakan’ın bir televizyon programında konuştuğu için görüşemediğini belirtirken, kendisine geri dönüş yapılması halinde konu hakkında konuşacağını söyledi. (Milliyet)