Pinochet gibi getirilsin

Pinochet gibi getirilsin
Pinochet gibi getirilsin

Pinochet mahkemeye tekerlekli sandalyeyle getirilmişti. Fotoğraf: SELAHATTİN SÖNMEZ/HDN

Tarihi dava başladı. 12 Eylül mağdurları adliyeye akın etti. Ancak Evren ve Şahinkaya gelmedi. Avukatlar, "Ya Mübarek gibi kafeste ya da Pinochet gibi sandalyede getirilsinler" talebinde bulundu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- 12 Eylül darbesinin hayatta kalan mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkındaki davanın ilk duruşması dün Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Evren ve Şahinkaya sağlık sorunları gerekçesiyle gelmedi. Müdahil avukatlar gerekirse Evren ve Şahinkaya’nın Mısır diktatörü Mübarek gibi demir kafeste veya Şili diktatörü Pinochet gibi tekerlekli sandalyede getirilmesini talep etti. 

Evren televizyondan izledi
Duruşmanın hemen önceside tedavi gördüğü GATA’da düşerek sol kolunu kırdığı öne sürülen Evren’in davayla ilgili gelişmeleri hastane odasındaki televizyondan izlediği öğrenildi. Evren ve Şahinkaya hakkında istenen Adli Tıp raporunun ise İstanbul’a gönderildiği belirtildi.  Duruşma salonunda ise belirlenen yerlerin dolması üzerine Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, salona kimsenin alınmaması talimatı verdi. Tam bu sırada BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü salona girerken kendisine engel olmak isteyen mübaşirle tartıştı. Bu sırada AK Parti Milletvekili Ayşenur Bahçekapalı, Kürkçü’ye, “Terbiyesiz” diye bağırdı. 

‘Sanık yerine oturun’
Salonda yer sorunu yaşanması üzerine Mahkeme Başkanı, avukatlara yönelik olarak “Ben utanıyorum ama oturmak isteyen varsa sanık sandalyesine oturabilir” dedi. Bunun üzerine müdahil avukatları “Biz de utanıyoruz, boş kalsın” karşılığını verdi. Duruşma salonunda Dev-Yol liderlerinden Oğuzhan Mütfüoğlu ile Akıncılar davasının sanıklarından Halis Özdemir’in; 68 kuşağının liderlerinden Mustafa Yalçıner ile MHP davasının sanıklarından Ökkeş Şendiler’in yan yana oturması dikkat çekti. Sanık avukatlarından Bülent Acar, mahkemenin yetkisiz olduğunu söyledi. Mahkeme, sanık avukatlarının “davanın yok hükmünde” olduğu itirazını oybirliğiyle reddetti. 

‘Kürdistan’ tutanakta
Müdahil avukatlarından Ömer Kavilli ise mahkeme heyetinin içinde yedek üye bulunmadığına işaret ederek, heyetin içinde yeni bir hakimin görev yapmasını da talep etti. Bunun üzerine hakim Ali Ertan yedek hakim sıfatıyla duruşmada görev yapmaya başladı.
Davanın öğleden sonraki bölümünde Mahkeme Başkanı, sanıkların bulunması nedeniyle iddianameyi okutmayarak, müdahil talebinde bulunan kişileri dinledi. Duruşma sırasında bazı avukatlar, 12 Eylül darbesinin hazırlanma sürecine katılan kişilerin müdahillik talebinin reddedilmesini istedi. İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan “Savcı, karıştır barıştır mantığıyla iddianame hazırlamıştır” dedi. MHP temsilcisi Yaşar Yıldırım ise ülkücülerin darbe mağduru olduğunu söyledi.
Bu arada müdahillik talebinde bulunan avukatlardan İbrahim Güçlü’nün konuşmasında sarfettiği ‘Kürt Bölgesi’ ve ‘Kürdistan’ kelimeleri mahkeme başkanı tarafından zapta olduğu gibi geçirildi. Güçlü, “İddianamede Kürtler ve Kürdistan ile ilgili tek bir olaya rastlanmamıştır. Darbe sonrası Kürdistan’daki tüm örgütler yok edildi. PKK ’nın hegomanik yapısına izin verildi” dedi. 

Savcı, bakanlığa işaret etti
Darbe mağduru Hayati Bölükbaşı, kendisine işkence yapan kişilerin mahkemeye vermek istedi. Bunun üzerine savcı Kemal Çetin, işkence iddiaları nedeniyle 47 ile suç duyurusu niteliğinde görevsizlik kararı gönderdiklerini hatırlatarak “Bu isimleri ve varsa raporlarınızı başsavcılıklara verin” dedi.
Duruşmanın sonunda Mahkeme, savcılığa Evren ve Şahinkaya hakkında “sistematik işkence sebep olma” suçundan soruşturma açılıp açılmadığını sorulmasına karar vererek duruşmayı bugüne erteledi.