PKK: Barzani ile bütün ilişkimiz sona erdi

PKK: Barzani ile bütün ilişkimiz sona erdi
PKK: Barzani ile bütün ilişkimiz sona erdi
PKK yöneticisi Duran Kalkan, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile PKK arasındaki bütün ilişkilerin sona erdiğini açıkladı.

RADİKAL - KCK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, Avrupa 'dan uydu aracılığı ile yayın yapan Mednuçe TV'de gündemi değerlendirdi.

Kalkan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kürt sorunu yoktur’ diyerek İmralı sürecini bitirdi. Aynı şekilde KDP de PKK ’yle bütün ilişkilerini bitirdi” dedi.

Kalkan, “Eski dengeler değişti, ilişkiler tükendi. Yeni ilişkiler ortaya çıkacak. Kürt siyasetinde kendisini merkezi gören Güney yönetimi tükendi. Güney Kürdistan siyaseti de KDP-PKK ilişkileri de yeniden şekillenecek” ifadelerini kullandı.

Kandil'den koalisyon açıklaması: HDP mevcut güçleri yönetmeye giremez

Kalkan, “Eski var olan ilişkileri KDP bitirdi. Biz o gücü gösteremedik. Kendileri daha ısrarlı oldular, neyi hesap ettiler, bilemiyoruz. Herhalde HDP’nin kaybedeceği görüşüne çok inanmışlardı. Onun için PKK’ye karşı tavır almaktan çekinmediler” şeklinde konuştu.

Kalkan, “Kürdistan Ulusal Kongresi’nin yeniden ele alınıp ortaya çıkan gelişmeler temelinde, Kürt demokrasisini geliştirmeyi öngörecek şekilde gerçekleştirilmesi, toplanıp işlevsel kılınması, bu temelde de Kürt partileri arasında uygun ilişki ve diyalogun geliştirilmesine hazırız” dedi.

Kürdistan Bölgesi  Başkanı Mesut Barzani, "Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz" diyen PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ı "ihanet ve iç savaşı tahrik etmekle" suçlamıştı. Barzani, Duran Kalkan için "Bu sesin çıkmaması için bütün gücünüzle çaba gösterin. Vatana ihanet suçu olan bu görüşlerin önünü kesin" demişti. (Rudaw)