PKK ile AKP arasında KDP polemiği

PKK ile AKP arasında KDP polemiği
PKK ile AKP arasında KDP polemiği
PKK liderlerinden Duran Kalkan'ın AKP'nin KDP ile ittifak yaptığı ve birçok ilde bu partiye yakın isimleri aday gösterdiği yolundaki açıklamalarında AKP Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu'ndan yanıt geldi.

RADİKAL - PKK 'ın Kandil'deki liderlerinden Duran Kalkan önceki gün Med Nûçe TV'de AKP -KDP ittifakı olduğu yönünde açıklamalar yaptı. Kalkan, “Birçok KDP’li AKP listesinden aday gösterildi” ifadelerini kullandı. AK Parti ile KDP arasındaki seçim ittifakının saklandığını söyleyen Kalkan, “AKP’nin gerginlik siyasetiyle KDP’nin gerginlik siyaseti örtüşüyor. Aynı zamanlı gelişti ve hepsi de Türkiye’de AKP’yi yeniden kazandırmayı amaçlıyor. Bu temelde ortaya çıktı ve bunu da Tayyip Erdoğan başlattı. Herkes bu gerçeği görsün, bilsin. Böyle de siyasi mücadele olmaz. Dersin ki, ittifak doğrudur. Mesela AKP’nin Kürt sorununu çözdüğünü, Türkiye’yi kurtardığını ifade etsin, savunsunlar. Niye öyle yapmayıp da el altından desteklerken bunun açığa çıkmasından korkarak, onu benim üzerimden maskelemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kalkan’ın Hakkari’de aşiretler arası kavganın da bu durumla bağlantılı olduğunu savunarak, "Hakkari’deki bağlantılı, askeri hareketlilik de zaten var. AKP tüm gücüyle HDP’ye yükleniyor ve orada da, ilginç, Selahattin Demirtaş hedefleniyor. Parti, anlayış, çizgi değil kişi hedefleniyor. Kişiler şahsında, kişilere linç uygulanarak toplum nezdinde siyasetin karalanacağı, kaybettirileceği sanılıyor. Bu, Bakur’da (Kuzey) ve Başur’da (Güney) olanlar birbiriyle uyumlu oldu, bunun arkasında AKP’nin olduğunu düşünüyorum" dedi.


MİROĞLU: ÇOK TRAJİK


Kalkan'ın bu açıklamalarına yanıt ise AK Parti Mardin Milletvekilli Adayı Orhan Miroğlu'ndan geldi. Rudaw'a açıklamalar yapan Miroğlu, “Duran Kalkan’ın bu açıklamalarını çok trajik görüyorum. HDP’nin 60-70 yıllarındaki sol talülüne saplanmış insanları götürüp Van’da, Diyarbakır’da aday gösterilmesinin mantığı nedir? Önce bu soruya cevap vermesi gerekir” dedi.

“Duran Kalkan’ın söyledikleri doğru değildir” diyen Miroğlu, şunları söyledi: “Keşke bugün Kürdistan Demokrat Partisi’yle AK Parti arasındaki ilişkiler daha ileri düzeye taşınabilse. Resmi ilişkilerin ötesinde her iki partinin muhafazakar, demokrat kimliğine uygun bir hal alsa. Daha da dostane ilişkiler kurulabilse...”

Miroğlu, “Barzani’nin siyasi hatırası, Kürtler’in en kıymetli hatırasıdır” diyerek, Kürt meselesine ilgisinin Mele Mustafa Barzani ile başladığını ve Mesud Barzani’yi Kürtler’in lideri olarak gördüğünü belirtti.

Miroğlu, sözlerine şunları da ekledi, “Duran Kalkan hiç unutmasın ki Kürdistan petrolleri elli yıllık sözleşmelerle Türkiye üzerinde dünya pazarlarına ulaşacaktır. Dolayısıyla, Kürdistan Demokrat Partisi’nin fikirlerinin Kürt toplumunu etkilemesi kadar doğal birşey olamaz. Bunun tersini düşünmek, bir tek ideolojinin Kürtler’e egemen olmasını istemek demektir. Duran Kalkan Kürtçe bilmiyor umarım öğrenir, bu onun tercihidir. Ama Ortadoğu’da Baas’çılıkla kurulan ilişkiler ciddi bir sorundur. Rojava’da kimin sayesinde iktidar olundu çok açıktır.”