PKK'nın 'silah bırakma kongresi' için iki tarih

PKK'nın 'silah bırakma kongresi' için iki tarih
PKK'nın 'silah bırakma kongresi' için iki tarih
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, hükümet temsilcileri ile HDP heyetinin Dolmabahçe'de açıkladığı 10 maddelik müzakere metnine tepki göstermesi HDP'de "Seçime yönelik manevra" olarak değerlendirildi. PKK'nın 'silah bırakma kongresi' toplaması içinse 'muhtemel' iki tarih konuşuluyor: Zayıf ihtimal seçim öncesi, diğer ihtimal ekim...

RADİKAL - HDP’liler, gelişmelere rağmen Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır Newroz’unda okunan mektubunda vurgu yaptığı 10 madde kapsamında bu hafta içinde yeni görüşme trafiği başlatılmasını, görüşmelerde müzakere heyeti ve Meclis’te komisyon oluşturulmasına yönelik kararların gündeme gelmesini bekliyor. Milliyet gazetesinden Namık Durukan'ın haberine göre HDP’liler, izleme heyetinin açıklanmasını ve müzakere sürecinin kısa sürede başlatılmasını istiyor. HDP kulislerinde, İmralı’da, müzakereler için uygun bir salonun şimdiden hazırlandığı, oturma düzeninin bile belli olduğu iddiası konuşuluyor.

KOMİSYON HAZIR

Öcalan’ın, PKK ’nın kongre toplaması için Meclis’te bir hakikat komisyonunun kurulmasını ve izleme kurulunun açıklanması istemesi de kulisleri hareketlendirdi. HDP’liler, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması nedeniyle, seçim öncesi bu taleplerin karşılık bulup bulmayacağını tartışıyor. Meclis’in de 5 Nisan’da kapanacak olması nedeniyle, özellikle TBMM ’de komisyon kurulması olasılığına zayıf ihtimal olarak bakılıyor.

İKİ ŞARTA BAĞLI

Hükümetin bu çalışmayı seçim sonrasına bırakması durumunda en erken ekim ayında böyle bir yasanın gündeme getirilmesi bekleniyor. Bu da silah bırakmanın tartışılacağı örgüt kongresinin 7 ay daha geç toplanması anlamına geliyor.
Erdoğan’ın tepkisinden sonra nasıl gelişmeler yaşanacağı merakla beklenirken, PKK’nın özellikle Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu’nun oluşturulmasını ve yapılacak kongreyi takip etmesini beklediği kaydediliyor. Bu gelişmenin olması ve İzleme Kurulu’nun sorunsuz çalışması halinde örgütün Türkiye ’ye yönelik silahlı eylemlerini sonlandırmak üzere kongre yapacağı belirtiliyor.