PKK'nın silah bırakması gündemde

PKK'nın silah bırakması gündemde
PKK'nın silah bırakması gündemde
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay "Kuzey Irak yönetimiyle silah teslim almaya kadar giden görüşmeler yapıyoruz. Bu sürecin başından beri ABD'de işin içinde" dedi. Kürt açılımına yönelik yoğun çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Atalay, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın anadilde eğitim konusunda da yakında açıklama yapacağını söyledi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Atalay, dün CNNTürk’te Hande Fırat’a önemli açıklamalarda bulundu: Anadilde eğitim olacak: Bizim şu anda yürüyen yoğun çalışmalarımız var. Demokratikleşme ve insan hakları alanında yeni çalışmalarımız var. 3. ve 4. paketlerde, demokratikleşme adımlarımız devam edecek. Önümüzdeki günlerde Başbakanımızın grup konuşmasında veya değişik değerlendirmelerinde bunlarla ilgili bazı somut adımları da duyacaksınız. Bir kısmı yasa bir kısma başka uygulamalar olabilir. Vatandaşlarımızın ana dillerini öğrenmeleri yönünde yeni neler olabilir gibi çalışmalarımız var.

Farklı bir dönem: Sorunları çözmek için Türkiye daha iyi bir yerde. Çözüm için ileri adım atmak noktasında daha uygun bir atmosfer olduğu kanaatindeyim. Türkiye bu sorunları çözer.

Kuzey Irak’la görüşmeler: Kuzey Irak’la irtibatlar önemli. Tabi irtibatların içinde hem Irak’ın içindeki sorunlar, hem enerji hem de terör konusunda görüşmeler var. Daha önceki gelişinde Mesut Barzani ile de Başbakan Neçirvan Barzani ile de görüştüm. Kuzey Irak, kendi toprağında terör yaşatarak mesafe alamaz. Yoğun çalışmalar derken onu da kastediyorum. O sınırlar içinde terör örgütü kolay yaşayamaz. Kuzey Irak yönetimi bir şey yapmalı.

ABD devrede: ABD zaten bu işin tarafıdır Irak’taki pozisyonu sebebiyle. ABD’nin pozisyonunu biliyoruz. Başından beri içinde. İstanbul ’ toplantı var. ABD’nin bütün bunların içinde olması normaldir.

Silah bırakan dönecek mi?: Bu konularda o safhalara varmadan, erken açıklamaları bu sorunların çözümü ile ilgili sorun görüyoruz. Ama şunu ifade edeyim. Bir yandan anamuhalefetin ziyareti, genel başkanla görüşmesi çok önemli. Hükümet olarak çok boyutlu çalışma yapıyoruz. Demokratikleşme, insan hakları, ekonomik boyutu var. Biz bunları durdurmadık, şu anda da yürütüyoruz.

Siyaset malzemesi olmamalı: Toplumsal zeminde ajite edilebilecek konular tüm bunlar. İktidar adım atarken, riskler alırken diğer siyasi partiler ajite edici iç siyaset malzemesi olarak kullanırsa sonuç almak zorlaşır. Anamuhalefetin iktidarla bu konuları paylaşmasını önemli görüyoruz. Ana gündemi o. Atılan adımanın bu politikamıza güç vereceğine inanıyoruz. (Radikal)