PKK'ya karşı üçlü zirve

Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Büyükelçisi Eric Edelman arasında, Felluce operasyonu ve Fener Rum Patriği Bartholomeos'un Ankara Büyükelçiliği'ndeki resepsiyona 'ekümenik' sıfatıyla davet edilmesinin yol açtığı randevu krizi aşıldı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Büyükelçisi Eric Edelman arasında, Felluce operasyonu ve Fener Rum Patriği Bartholomeos'un Ankara Büyükelçiliği'ndeki resepsiyona 'ekümenik' sıfatıyla davet edilmesinin yol açtığı randevu krizi aşıldı. Erdoğan tarafından kabul edilen Edelman ABD'nin, PKK/Kongra-Gel'in Kuzey Irak'taki faaliyetlerini bitirmek için Türkiye, ABD ve Irak'ın katılacağı üçlü görüşme planladığını söyledi.
Edelman, randevu talebinden altı hafta sonra dün Başbakanlık'ta Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşmede 'ekümenik' krizi gündeme gelmezken, Erdoğan, Edelman'a Türkiye'nin AB süreci hakkında bilgi verdi ve yürüttüğü temasları aktardı. Edelman da ABD'nin Türkiye'nin AB sürecini 41 yıldır desteklediğini vurgulayarak, gelinen aşamadan 'mutlu olduklarını' söyledi. Edelman, bundan sonra da desteklerinin süreceğinin altını çizdi.
Kabulde, PKK / Kongra - Gel'in Kuzey Irak'taki durumu da ele alındı. Erdoğan, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetinin sürdüğünü vurgularken, Edelman, örgütün Kuzey Irak'taki faaliyetlerini bitirmek üzere Türkiye, ABD ve Irak'ın katılacağı üçlü bir görüşme planladıklarını söyledi. ABD Büyükelçisi, Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamit el Bayati ile de bu konuda mutabık kaldıklarını, görüşmelere en kısa zamanda başlanacağını kaydetti.
Görüşmenin ardından bir gazetecinin "Başbakan'ın size altı haftadır randevu vermediği doğru mu" şeklindeki sorusunu yanıtlayan Edelman "Erdoğan son derece meşgul. Bana zaman ayırdığı için teşekkür ederim" dedi.