@sarikayaercan

PM'de öne çıkan görüş: CHP-MHP ve HDP üçlü koalisyonu

PM'de öne çıkan görüş: CHP-MHP ve HDP üçlü koalisyonu
PM'de öne çıkan görüş: CHP-MHP ve HDP üçlü koalisyonu
Seçim sonuçları ve koalisyon seçeneklerini değerlendiren CHP Parti Meclisi, AKP dışındaki seçeneklerin değerlendirilmesi, özellikle de CHP-MHP ve HDP üçlü koalisyonunun zorlanması yönünde görüş bildirdi.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- CHP ’nin en önemli karar organı olan Parti Meclisi bugün yaptığı toplantıda seçim sonuçları ve koalisyon seçeneklerini değerlendirdi. PM üyeleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na koalisyon görüşmeleri için tam yetki verdi. Toplantıda Parti Meclisi üyeleri CHP’nin hangi partilerle koalisyon kurması gerektiği yönünde görüşlerini açıkladı.

PM üyelerinin, CHP lideri Kemal Kılçdaroğlu’nun toplantı öncesi yaptığı açıklamada da yer alan yüzde 60 bloğuna yönelik koalisyon seçeneklerinin değerlendirmesini AKP dışındaki seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdiği öğrenildi. Toplantıda hiçbir PM üyesinin AKP ile koalisyondan yana görüş belirtmediği dile getiriliyor. PM üyelerinin özellikle de CHP- MHP ve HDP üçlü koalisyonun zorlanması yönünde görüş bildirdiği belirtildi. 

BAŞKANLARI TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

PM’den yetki alan CHP Genel Başkan Kemal, koalisyon ve seçim sonuçları konusunda görüş alışverişinde bulunmak için çarşamba günü CHP’li belediye başkanlarını Ankara’da toplantıya çağırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada seçim sonuçlarına değinmiş ve ''Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu. Ve hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloğa düşüyor. İlkelerimizi koyalım o çerçevede bir araya gelelim. Oturalım, adam gibi hükümet kuralım'' dedi.