Polis-vekil kavgası

AKP'li Selahattin Dağ'ın, Mardin Havaalanı'nda kendisini aramak istedikleri
için dövdüğü öne sürülen üç polis savcılığa gitti. Dağ, "Ben de rapor aldım" dedi.
Haber: FARUK BALIKÇI / Arşivi
RAMAZAN YAVUZ / Arşivi

MARDİN - Mardin Havaalanı'nda görevli olan üç polis memuru, AKP Mardin Milletvekili Selahattin Dağ ve arkadaşlarının kendilerini dövdüğünü ileri sürerek savcılığa şikâyette bulundu. İddialara göre olay şöyle gelişti. Kurban Bayramı'nda Mardin'de bulunan Dağ, 2 Şubat'ta Ankara'dan uçakla getirilen bir yakınının cenazesini karşılamakiçinMardin Havaalanı'na geldi ve protokolkapısından içeri girmek istedi. İddiaya göre olay şöyle gelişti: Kapıda görevli polis, Dağ'ın üzerini aramak istedi. Polise, "Benitanımıyormusunuz?" diyen Dağ, "Hayır tanımıyorum" yanıtı alınca sinirlendi.
Dağ "Televizyonlarda, gazetelerde beni hiç görmedin mi? Rozetimi de mi görmüyorsun? Oğlum ben milletvekiliyim" diye çıkıştı. Tartışmaya Dağ'ın yanında bulunanlar da katılınca gerginlik tırmandı ve arbede çıktı. Dağ ve yanında bulunanlar ile polis memurları Selim Duru, Fatih Baykara ve Hüseyin Topal arasında kavga çıktı ve havaalanı savaş alanına döndü. Kavgadan sonra Dağ, polislere çiçek verip onlarla barışmak istedi, ancak polis memurları şikâyetçi oldu.
Adli Tabip'te Duru beş gün, Baykara üç gün ve Topal iki gün 'iş göremez' raporu aldı. Dağ'dan şikâyetçi olan polislerle ilgili hazırlanan dosya Kızıltepe CumhuriyetBaşsavcılığı'na gönderildi. Mardin Emniyet Müdürü Orhan Kaya, konunun adliyeye intikal ettiğini belirterek, böyle bir olay yaşadıkları için üzgün olduklarını söyledi.
Dağ, "Polisler milletvekili kimliğime ve yakamdaki rozete hakaret etti. Bana yanlış yapıldı ve seçmenlerimin gözünde küçük düşürülmeye çalışıldım. Ben onların çoluk çocuğunu düşünerek, kendilerine çiçek vererek olayı kapattım, kendilerini affettim. Ben polisi dövmem, severim. Yumruğu yiyen de benim. Haklı olduğum ve elimde 10 günlük raporum olduğu halde ailelerini
düşünerek böyle bir dava açmıyorum. Ama onlar bu olayı kapatmadı" dedi.