Polise bomba tuzağı tutmadı

Eski bir polis kontrol noktasına polislere yönelik bomba tuzağı kurmak isteyen teröristlerden biri bomba patlayınca öldü, diğeri yaralı yakalandı.

VAN - Eski bir polis kontrol noktasına polislere yönelik bomba tuzağı kurmak isteyen teröristlerden biri bomba patlayınca öldü, diğeri yaralı yakalandı.
İpek Yolu üzerindeki bakım nedeniyle kapalı bulunan Ferit Melen Havaalanı Kavşağı'nda kullanılmayan polis kontrol noktasında, önceki gece saat 01.00 sıralarında patlama sesi duyuldu.
Yakınında havaalanı, Filo Komutanlığı, Asayiş Kolordu Komutanı'nın evi, DSİ 17'nci Bölge Müdürlüğü ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğü lojmanlarının bulunduğu kulübedeki patlamanın ardından bölgeye sevk edilen polis, bir
ağır yaralı saldırgan buldu. Yaralı hastaneye götürülürken öldü. Olay yerini çembere alan güvenlik güçleri, kulübede ikinci bir yaralı bulunduğunu belirledi.
Patlamada kulübenin çöken duvarı altında ayakları sıkışan teröristin yeni bir bomba patlatabileceği olasılığı üzerine polis, saatlerce müdahalede bulunmadı Terörist 11 saatlik bekleyişin ardından yapılan operasyonla yakalandı.
Vali Hikmet Tan olayla ilgili şu bilgiyi verdi: "Teröristin elinde patlayan bombanın bir tuzak olduğu düşünülmektedir. Asıl olan yaralı ele geçirilen teröristin hazırladığı, bir piknik tüpü içine yerleştirilmiş patlayıcı maddeden oluşan bombadır. Birinci bomba patladıktan sonra ekipler olay yerine girmiş olsalardı, yaralı yakalanan terörist asıl bombayı patlatacaktı. Çevredeki araştırmalar sırasında bir poşi içinde İran kaynaklı yiyecek, içecek, bir Kalaşnikof silah, beş şarjör, altı pilden oluşan pil bataryası ve bir de telsiz bulundu. Düzenekler daha önce bu bölgedeki çeşitli terörist eylemlerde kullanılan düzeneklere benziyor. 2 Temmuz'da valiliğimize yönelik bombalı saldırıda kullanılan telsizler de aynı marka."