Polise gizli izleme izni yok

TBMM Adalet Komisyonu, güvenlik güçlerinin suç örgütlerine karşı 'gizli izleme' yapmasına izin vermedi. Komisyon, bazı suçlarla ilgili 'gizli soruşturmacı' görevlendirilmesine ilişkin düzenlemeyi ise kabul etti.

ANKARA - TBMM Adalet Komisyonu, güvenlik güçlerinin suç örgütlerine karşı 'gizli izleme' yapmasına izin vermedi. Komisyon, bazı suçlarla ilgili 'gizli soruşturmacı' görevlendirilmesine ilişkin düzenlemeyi ise kabul etti.
Adalet Komisyonu dün, CMUK tasarısının üzerinde uzlaşma sağlanamayan maddelerini görüştü. Hükümetin 'gizli izleme' önergesi, tartışma yarattı. Önergede, 'uyuşturucu imalatı ve ticareti, silahlı örgüt veya bu örgütlere silah sağlama, silah kaçakçılığı, tarihi eser kaçakçılığı' suçlarının 'örgüt' faaliyetleri çerçevesinde işlendiği hususunda şüpheler varsa hâkim veya savcı kararıyla şüpheli veya sanıkların kamuya açık yerlerdeki her faaliyeti ile işyeri, meskeni veya konutunun teknik araçlarla izlenebileceği, ses-görüntü kaydı alınabileceği öngörüldü.
Çiçek önergeyi savundu
CHP'li Orhan Eraslan düzenlemeyi savunurken, diğer CHP'li üyeler ve AKP'lilerin çoğunluğu karşı çıktı. Konuşmacılar, çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadeleye dair 4422 sayılı yasada zaten gerektiğinde izleme olanağı bulunduğunu, CMUK gibi temel yasaya böyle bir hüküm konulmasının, uygulamayı ülke geneline yaygınlaştıracağı uyarısında bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcisi Selim Aksın delilden tanığa giden bir sistem getirilmek isteniyorsa, düzenlemenin kabulü gerektiğini savundu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise düzenlemenin, devlete 'oksijen kadar lüzumlu' olduğunu savundu.
Önerge, 'gizli izleme' ibareleri 'teknik takip' şeklinde değiştirildikten sonra oylandı. Eraslan dışındaki CHP'lilerle birlikte hareket eden AKP'li çok sayıda milletvekilinin oylarıyla reddedildi.
Önergenin reddedilmesi, 4422 sayılı yasayı kaldırma çabalarını da engelledi. Önerge reddedildiği için gizli izleme, 4422 sayılı Organize Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası'na göre devam edecek.
Bazı suçlar için 'gizli görevli' görevlendirilmesine ilişkin madde ise 'gizli soruşturmacı' şeklinde yapılan değişiklikle kabul edildi. Buna göre uyuşturucu imal ve ticareti, suç amacıyla örgüt kurma, silahlı örgüt ve bu örgütlere silah sağlama, silah kaçakçılığı ile tarihi eser kaçakçılığına ilişkin suçlarda, savcılık kararıyla gizli soruşturmacı görevlendirilebilecek. Bir kamu görevlisi olan gizli soruşturmacının kimliği, görevi bitince de gizli tutulacak. Gizli soruşturmacı, görevini yerine getirirken suç işleyemeyecek ve örgütün işlediği suçlardan sorumlu tutulamayacak.
Dün tasarının 51 maddesini daha kabul eden TBMM Adalet Komisyonu, bugün çalışmalarını sürdürecek. 333 maddeden oluşan tasarının, bugüne kadar 305 maddesi benimsendi.