Polisten 'Kürtçe imdat' açılımı

Polisten 'Kürtçe imdat' açılımı
Polisten 'Kürtçe imdat' açılımı

Batman Valisi Ahmet Turhan (en sağda), ?Hizmetkârlıktan başka açılım var mı? Vatandaşın anadili Kürtçe ise iletişim kurmak zorundayız? dedi. FOTOĞRAF: ARİF ARSLAN / DHA

Batman'da başta 155 Polis İmdat olmak üzere polis teşkilatı Kürtçe bilen elemanlar çalıştırılıyor. Vali halkla anlaşmak için Kürtçe bilen korumayla geziyor
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Kürtçe açılımı, Batman’da başladı bile... Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Bilim, kentte 155 Polis İmdat Hattı başta olmak üzere çeşitli birimlerde Kürtçe bilen memurlar görevlendirildiğini söyledi.
Batman Valisi Ahmet Turhan da Satman halkıyla daha iyi diyalog kurabilmek için yanına Kürtçe bilen koruma aldığını açıkladı.
Konu Vali Ahmet Turhan’ın kentte görev yapan gazetecilere verdiği iftar yemeğinde gündeme geldi. Emniyet Müdürü Bilim yemek sırasında Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Kürtçe bilen 238 personel bulunduğunu anlattı:
“Kürtçe bilen personel başta 155 Polis İmdat Hattı olmak üzere çeşitli birimlerde görev yapıyor. Hemen hemen her birimimizde Kürtçe bilen personelimiz var. Dört yıl önce Batman’da dört güvenlik görevlisinin şehit olduğu olayda, ihbarlar Kürtçe yapılmış. Şimdi 155 Polis İmdat Hattı’nı arayanlar karşılarında Kürtçe konuşan memur bulabilecek. Şimdi birimlerimizdeki Kürtçe bilen yeteri kadar memurumuz bulunuyor.”

‘Bir tarih yazılıyor’
Valisi Ahmet Turhan da vatandaşlarla daha iyi diyalog kurabilmek, onların sorunlarına çözüm bulmak için Kürtçe bilen bir polis memuru koruması bulunduğunu söyledi. Ancak medyadan da bir isteği oldu:
“Süslü punto ve başlıklarla bizi ön plana almayın. En büyük açılımımız, hizmetkâr olmaktır. Ne pankart, ne de demeç vereceğiz. Hizmetkârlıktan başka büyük açılım mı var? Vatandaşın anadili Kürtçe ise iletişim kurmak zorundayız. Bir tarih yazılıyor. Biz de hizmet vereceğiz. Bazı çalışmaları başlıklarla vermek doğru olmaz diye düşünüyorum. Hizmetin gereği neyse onu yapacağız.”
Vali Turhan kentteki yatırımlarla ilgili de bilgi verdi:
“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda iyi bir altyapı var. Bu altyapıyı bozmadan dar gelirlilere ulaşacağız. Geçen yıl 10 bin kişiye yardım yapıldı. Bu yıl yardım alanların sayısı 5 bin kişiye düştü haberi sevindirici olur. Yardım alanların sayısı artmışsa bu üzücü bir haber olur. Daha önce projeci kaymakamdım. Şimdi ise projeci valiyim. SODES kapsamında 30 milyon TL’lik 138 adet proje hazırladık. ÇATOM, çevre mahallelerde okuma salonları ve gençlik merkezlerine yönelik bir dizi projelerimiz olacak.”