Politika 'ada'da mahsur

TBMM'nin 11 günlük bayram tatili bugün sona erecek. Milletvekilleri bu hafta yine fazla mesai yaparken görüşülmeyi bekleyen çok sayıda tasarı var.

ANKARA - TBMM'nin 11 günlük bayram tatili bugün sona erecek. Milletvekilleri bu hafta yine fazla mesai yaparken görüşülmeyi bekleyen çok sayıda tasarı var. Ancak, Meclis'te iktidar ve muhalefet arasında keskin görüş ayrılıklarının bulunduğu Kıbrıs görüşmelerinin siyasi gündeme damgasını vurması bekleniyor.
Gül bilgi verecek
Kıbrıs sorunu, Genel Kurul'un yarınki gündeminde. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hükümet adına gündemdışı söz alarak Dovos ve ABD'ye yapılan geziler ile Kıbrıs konusunda yapılan tüm temaslar hakkında bilgi verecek. Gül'ün konuşmasından sonra İçtüzük hükümlerine göre gruplara söz hakkı doğacak. AKP adına Düzce Milletvekili Yaşar Yakış'ın, CHP adına ise İstanbul Milletvekili Onur Öymen'in söz alması bekleniyor.
Kapusuz: AB de milli dava
BM'de dün gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, hükümetin devletin bütün kurumlarıyla çalışarak Kıbrıs konusunu şekillendirmeye çalıştığını söyledi. Kapusuz, "Ayrıca KKTC ile birlikte işler yürütülüyor" dedi. Kapusuz, sözlerine şöyle devam etti:
"Bu işin abartılması ve çarpıtılması, farklı amaçlar için iç politika malzemesi haline getirilmesi yanlış. Hükümet hem cesur hem isabetli bir çalışma içersindedir. Eğer Kuzey Kıbrıs'ta verilmiş bir şey varsa bizden önceki hükümet döneminde Ecevit ve Bahçeli dönemine aittir. Kaybolan bir şey varsa o döneme aittir. 1 Mayıs'ta Rumlar AB'ye üye oluyor. O günlerde susanlar bugünlerde toplantı yapıyor. Sanki o dönem işbaşında değillerdi, şimdi felaket tellallığı yapıyorlar. Türkiye'nin milli davası sadece Kıbrıs değil aynı zamanda AB'dir."