'Pozitif ayrımcılık' için yarın son gün

Kadın-erkek eşitliği ve pozitif ayrımcılık ilkesine ilişkin
tartışmaların damga vurduğu Anayasa değişikliği için son raunt yarın.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Kadın-erkek eşitliği ve pozitif ayrımcılık ilkesine ilişkin
tartışmaların damga vurduğu Anayasa değişikliği için son raunt yarın. CHP'nin pozitif ayrımcılığın Anayasa ile güvenceye alınmasına ilişkin önerisi, bir kez daha oylanacak. Ancak AKP'nin öneriye karşı çıkması nedeniyle pozitif ayrımcılık ilkesinin Anayasa'ya girmesi zor görünüyor.
İlk tur 11 saat sürdü
Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne ilişkin Anayasa'da son düzenlemeleri içeren 11 maddelik değişiklik teklifinin Meclis'te salı günkü ilk tur görüşmeleri yaklaşık 11 saat sürdü. Milletvekilleri, dört kabinde 12 kez oy kullandı.
CHP'nin de destek verdiği teklifin maddelerine geçilmesi için yapılan oylamaya rekor katılım oldu. İlk oylamaya 526 milletvekili katılırken, teklifin yürürlükle ilgili son maddesinde bu sayı 445'e düştü. Teklifin maddeleriyse 429 ile 491 oy arasında değişen bir çoğunlukla kabul edildi.
Hangi maddeye kaç ret?
Milletvekilleri en çok, 'kadın-erkek eşitliğini' düzenleyen maddeyle temel hak ve hürriyetlere ilişkin uluslararası antlaşmaları, farklı hükümler içermesi halinde kanunların üzerinde tutan maddede 'ret' oyu kullandı. Kadın-erkek eşitliği maddesine 12, uluslararası antlaşmalara ilişkin maddeye ise 10 milletvekili 'ret' dedi.
En az ret oyu ise, YÖK'ten Genelkurmay temsilcisinin çıkarılması ile DGM'lerin kaldırılmasına ilişkin maddelere çıktı. YÖK'e ilişkin maddeye bir, DGM'ye ilişkin maddeye iki ret oyu verildi. Yürürlükle ilgili son maddeye de bir milletvekili ret oyu kullandı.
Liderler ilgisizdi
CHP lideri Deniz Baykal sadece teklifin maddelerine geçilmesi için yapılan oylamaya katılırken, Başbakan Tayyip Erdoğan ise DGM'lerin kaldırılmasını öngören 9. maddenin oylamasından sonra Meclis'e geldi. Görüşmeler sırasında AKP'li Cemal Kaya, kuliste milletvekillerine simit dağıttı. Milletvekilleri, Kaya'nın verdiği simitleri çay eşliğinde yedi ve oy vermek için sıra bekledi.
AKP, görüşmeleri hızlandırmak için teklifin maddeleri üzerinde konuşmadı. CHP ise her maddede söz almayı tercih etti.
Meclis Genel Kurulu'nda sakin bir havada geçen görüşmelerde tansiyon, kadın-erkek eşitliğine ilişkin maddede yükseldi. CHP'li vekillerin sık sık dokunulmazlıkları gündeme getirmesi, AKP'lilerin tepkisine neden oldu.
'Erdoğan sözünü tut'
CHP Milletvekili Tuncay Ercenk, Türk milletinin söz verme konusunda hassas olduğunu belirttiği konuşmasında, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Ercenk, Erdoğan'a şöyle seslendi:
"Sözünü verdin mi tutacaksın. Kaytarmak yok. 70 milyon kişinin önünde sözünü verdin mi, 'Dokunulmazlığı kaldıracağım kardeşim' dedin mi, yapacaksın. Eğer bunu yapmıyorsan, Türk milleti yakana yapışır. Yiğitlik, verdiğin sözü tutmakla olur."
İdamda uzlaşma
Geçen yasama döneminde koalisyon ortağı MHP'nin itirazları nedeniyle Anayasa'dan ayıklanamayan ölüm cezaları üzerinde, bu kez Meclis'te büyük bir uzlaşma sağlandı. Ölüm cezalarının kaldırılmasına ilişkin değişiklik maddeleri, 429 ile 491 oy arasında değişen bir çoğunlukla kabul edildi. Teklifin konuya ilişkin 2. maddesine altı, 3. madddesine üç, 5 ve 6. maddelerine ise dört milletvekili ret oyu kullandı.
Eraslan: Ayıp kaldırılıyor
Konuşmalarda ise Türkiye'nin idam ayıbından kurtulduğu vurgulandı. CHP'li Orhan Eraslan, Deniz Gezmiş ve Adnan Menderes'i hatırlatarak şunları söyledi:
"Şu garip tecelliye bakın ki, bir mayıs akşamında, bir mayıs sabahına karşı üç genci astığımızdan 32 yıl, başbakanı astığımızdan ise 43 yıl sonra ölüm cezalarının ayıbını temizlemek için buradayız. Bugün, hep birlikte, ölüm cezasını, inşallah bir daha geri dönmemek üzere, hiçbir yasamızda yer almamak üzere uğurluyoruz, bunun kıvancını yaşıyoruz."