Prodi: Türkiye çok hızlı

Genişleme sorumlusu Verheugen'le Cumhurbaşkanı Sezer'le görüştükten sonra Anıtkabir'e giden Prodi, ardından İstanbul'da Dışişleri Bakanı Gül'le basın toplantısı yaptı.

İSTANBUL - AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, dün Dışişleri Bakanı Abdullah
Gül ile Feriye Lokantası'nda düzenlediği basın toplantısında, komisyon olarak Türkiye'deki ilerlemeden çok mutlu olduklarını açıkladı.
AB Komisyonu Başkanı, "Türkiye doğru yolda ilerliyor. Hem de inanılmaz hızla ilerliyor" dedi.
Raporda Kıbrıs yok
Komisyonun dokuz ay sonra tavsiyelerini bildireceği bir rapor hazırlayacağını belirten Prodi, bu tavsiyelerin sadece Kopenhag Kriterleri ile ilgili olacağının altını çizdi. "Biz, ülkenin ekonomik performansını değerlendirecek değiliz" diyen Prodi rapora, Kıbrıs konusuyla ilgili herhangi bir şey dahil etmeyeceklerini de söyledi. Prodi, "Elbette Kıbrıs'ta bir anlaşma sağlanması gerekli siyasi ortamı yaratacak, hükümet ve devlet başkanlarının gerekli kararları almalarını da kolaylaştıracak" diye konuştu.
Prodi, raporun objektif olacağını ve tamamen gerçeklere dayanacağını kaydederek, "Biz komisyon olarak iyi bir fotoğrafçı ya da radyoloji uzmanı gibiyiz. Görevimiz tamamıyla tarafsız bir analiz yapmak. Umarım bu fotoğraf ve radyoloji iyi sonuçlar verir" dedi.
Annan Planı'na destek
Komisyonun Annan Planı'nı desteklediğini belirten Prodi, iki tarafın fikir birliği yapıp herhangi bir değişiklik istemesi halinde, komisyon olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi. Prodi, komisyonun raporunda Türkiye'nin müzakerelere başlamasına ilişkin tarih yer alıp almayacağına dair soru üzerine de komisyonun sadece tavsiyelerde bulunduğuna, kararı Avrupa Birliği Konseyi'nin alacağına dikkat çekti. Kıbrıs konusunda Kıbrıs Rum tarafına da baskı yapılıp yapılmadığına ilişkin soru üzerine Prodi, konunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede de dile getirildiğini hatırlatarak, aynı baskıyı Rum tarafına da uyguladıklarını söyledi.
'Zana için üzgünüm'
Prodi, Leyla Zana'nın yargılandığı davada alınan kararla ilgili soruya ise "Ben serbest bırakılmasını umuyordum, olmadığını duydum. Sadece üzüldüğümü söyleyebilirim. Gerçekten çok çok üzüldüm" dedi. Zana hakkındaki
sözlerinin Türkiye'nin içişlerine müdahale anlamına gelip gelmediği yönündeki sorunun ardından da Prodi, "Hayır, böyle düşünmüyorum. Çünkü ifade özgürlüğü bizim kriterlerimizin bir parçası" diye konuştu.
Gül: Geç ama anlamlı
Gül de Prodi'nin, Ankara Anlaşması'nın imzalanmasının ardından 1963'ten bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ilk AB Komisyonu Başkanı olduğunu hatırlatarak, "Ziyareti geç, ama anlamlı olmuştur. Çünkü Türkiye-AB ilişkilerinde çok kritik bir döneme girdik. Bu, Türkiye tarafından da AB tarafından da halk tarafından da biliniyor" diye konuştu.
Türkiye'nin AB'ye üyelik için birçok şey yaptığını ama daha da yapılacakların bulunduğunu ifade eden Gül, 2002'de Kopenhag Zirvesi'nde kararlaştırıldığı gibi 2004 yılında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik için müzakerelere başlamaya hazır olacağını belirtti. Gül "Sayın Prodi, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında çok faydalı görüşmeler geçti. Umarım bu ziyaret, süreci hızlandıracaktır" dedi.
Gül ile Prodi'nin ortak basın toplantısı öncesindeki öğle yemeğine AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, AB Genel Sekreteri Murat Sungar ile Dışişleri Bakanlığı bürokratları katıldı.