Prodi'ye Başbakanlık'ta karşılama töreni

AB Komisyonu Başkanı Prodi, Başbakan Erdoğan tarafından Başbakanlık'ta resmi törenle karşılandı.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in eşlik ettiği Prodi, Esenboğa Havaalanı'nda, Devlet Bakanı Mehmet Aydın tarafından karşılandı. Karşılamada, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer ve Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp de hazır bulundu.
Ankara Anlaşması'nın 1963'te imzalanmasından bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ilk komisyon başkanı olan Prodi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık'ta resmi törenle karşılandı. İstiklal Marşı ile AB marşı kabul edilen Beethoven'in 9. senfonisinin çalınmasının ardından, Erdoğan ve Prodi tören kıtasını denetledi. Törende, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu¶
Başkanı Mehmet Elkatmış ve Ankara Valisi Yahya Gür de hazır bulundu.
Erdoğan ve Prodi, törenin ardından görüşmeye geçti. Görüşmeye ayrıca Gül, Verheugen, AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer, Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış katıldı. Erdoğan ve Prodi, heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması yapacak.
Başbakanlık'taki görüşmelerinin ardından TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret ederek, Genel Kurul'a hitap edecek Prodi, daha sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir araya gelecek.
Prodi, ziyaretinin ikinci gününde, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilerek, Anıtkabir'i ziyaret edecek. AB Komisyonu heyeti daha sonra, Ankara'dan İstanbul'a geçecek. Prodi, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nde bir konferans verecek, AB İstanbul Enformasyon Merkezi'nin açılış törenine katılacak ve bazı tarihi mekanları gezecek.

"AMACIM HÜKÜMETİ CESARETLENDİRMEK"

Prodi, Türkiye'ye gelmeden önce NTV'ye verdiği demeçte, "Ziyaretimin amacı, Türk hükümetini reformlar konusunda cesaretlendirmektir" dedi. Kıbrıs'ta 1 Mayıs'tan önce sağlanacak çözümün her şeyi kolaylaştıracağını belirten Prodi, "Türkiye'nin AB'ye en büyük katkısı kültürler arası diyalog olacaktır" dedi.